ریویوتک
بررسی بازی ویژه

بررسی بازی پادشاهان صلیبی 3؛ جایگزینی شایسته برای پادشاهان صلیبی 2

بازی پادشاهان صلیبی 2 / Crusader Kings 2 یکی از موفق‌ترین بازیهای یک دهه گذشته محسوب می‌شود که ژانر بازی‌های استراتژیک را درنوردیده است و موفق شده ده‌ها میلیون نسخه را به فروش برساند و صد البته میلیون‌ها نسخه نیز به صورت غیر مجاز و دانلودی به فروش رفته‌اند که آماری از آنها در دسترس نیست، منجمله در همین ایران ما! با این حال، با توجه به بروزرسانی‌ها و جذابیت این بازی، هنوز هم فروشش ادامه دارد و به پارادوکس اینتراکتیو این قدرت را داده که به برترین شرکت تولید کننده بازی‌های استراتژیک بدل شود. خب همه اینها را برای چی عنوان کردیم؟ برای اینکه به شما بگوییم که تولید قسمت سوم تا چه میزان می‌توانست ریسک بزرگی محسوب شود و به همان میزان که پارادوکس را بالا کشیده به همان سرعت هم می‌تواند آن را به قعر چاه بیاندازد. اما پارادوکس این ریسک بزرگ را پذیرفته و قسمت سوم را با نام پادشاهان صلیبی 3 / Crusader Kings 3 توزیع نموده است.

خب پرسش اصلی اینجاست که پارادوکس چگونه این ریسک را پذیرفته و چطوری می‌خواهد این بازی را همانند نسخه دوم محبوب کند. آیا این شرکت بر روی مخاطبان قبلی این بازی حساب باز کرده و قصد دارد آنها را برای خرید نسخه سوم مجاب کنید یا اینکه مخاطبان و تازه واردهای حوزه گیم هم مد نظر این شرکت بوده است؟ در هر صورت هرچه که بوده، آماده باشید تا در یک درام قرون وسطایی قدم بزنید.

بررسی بازی پادشاهان صلیبی 3 / Crusader Kings 3؛ جایگزینی شایسته برای پادشاهان صلیبی 2

برای کسانی که تا حالا بازی از سری پادشاهان صلیبی را اجرا نکرده‌اند باید بگوییم که بازی در قرون وسطی دنبال می‌شود؛ شما باید قلعه و جامعه شهری خود را ترتیب دهید و صد البته آماده نبرد با دیگر مملاک باشید. پادشاهان صلیبی 3 به شما این امکان را می‌دهد که بین سال‌های 867 یا 1066 میلادی انتخاب کنید. نوع استراتژی که به کار می‌گیرید، شما را از دیگران متمایز می‌کند اما این بخشی از هر بازی استراتژیک است ولی در پادشاهان صلیبی جدا از وجود موارد یاد شده، مواردی دیگری همچون تدیبر و برنامه ریزی، رابطه و قدرت شگفت انگیز خانوادگی نیز وجود دارد، ویژگی‌هایی که برای حاکمان قرون وسطی نیز مهم بوده است. در Crusader Kings، مرگ رهبر شما پایان کارزار شما نیست، تا زمانی که شما یک وارث برای خود ایجاد نموده‌اید، بازی ادامه دارد. اساس این بازی بر روی این مسئله استوار است که دارایی و اعتبار امپراتوری خود را بر روی نسل‌ها بنا کنید. در این بازی باید کارت‌های خود را درست بازی کنید و اگر این کار را بکنید خانواده شما از ایسلند تا هند بر تخت پادشاهی خواهند نشست و اگر مراقب نباشید ممکن است هرچه را بدست آوردید، بر باد دهید.

اگر حتی نگاهی گذرا به کتب تاریخ قرون‌وسطی بیاندازید، در خواهید یافت که توطئه‌های اشرافی پیچیده بخش مهمی از این قرون محسوب می‌شود و حالا بازی پادشاهان صلیبی 3، تلاش می‌کند تا آن را به نوعی ارائه کند. جدا از این، بازی پادشاهان صلیبی 3 برعکس نسخه دوم که سیستم‌های پیچیده‌ای در رابط کاربری خود داشت و گیمرها را کلافه می‌کرد، این بار شرکت پارادوکس این سیستم را اصلاح نموده و آسان‌تر ساخته است. در قسمت دوم برای اینکه راهنمای بازی و اصطلاحات آن را بخوانید و متوجه شوید، باید زمان زیادی را صرف کنید اما در قسمت سوم یک آموزش خوب ارائه شده و توضیحات تمام اصطلاحات و مفاهیم بازی را به راحتی می‌توانید تهیه کنید. بدین صورت که ماوس کامپیوتر را روی اصطلاح مورد نظر خود بگیرید و توضیحات را مطالعه نمایید. البته شاید برای پارسی زبانان این مورد زیاد کاربردی نباشد اما از هیچی بهتر است.

بررسی بازی پادشاهان صلیبی 3 / Crusader Kings 3؛ جایگزینی شایسته برای پادشاهان صلیبی 2

پادشاهان صلیبی 3 حاکمان زیادی را دارد که شما می‌توانید آنها را انتخاب کنید اما این واقعا گیج کننده است. صدها گزینه وجود دارد زیرا نقشه بازی – اروپا، بیشتر آسیا و شمال آفریقا را پوشش می‌دهد و از سال 867 به 1066 تغییر می‌کند. بنابراین اگر بخواهید به طور تصادفی یک منطقه را انتخاب کنید، چیز بدرد بخوری گیر شما نمی‌آید و توضیحی هم در مورد اینکه در این قلمرو چه گذشته و می‌گذرد به شما داده نمی‌شود. خوشبختانه، پارادوکس تعداد انگشت شماری از نقاط شروع پیشنهادی را برای شما به ارمغان آورده که کمی در مورد آن توضیح داده شده است. توصیه ما این است که از همین مواردی که پارادوکس پیشنهاد داده، استفاده کنید، مگر اینکه دیدگاه مخالف داشته باشید و دوست داشته باشید به طور ناگهانی در یک سرزمین عجیب و غریب بازی خود را شروع نمایید.

در بازی یاد شده هر حاکم اساساً سه هدف اصلی را دنبال می‌کند: نخست برای خود یک وارث تولید نماید تا دارایی‌هایش حفط شوند، دوم قلمرو تحت کنترل مستقیم خود را غنی و گسترش دهد و سوم اعضای خاندان خود را بر تخت‌های سلطنت قلمرو گوناگون بنشاند.

بررسی بازی پادشاهان صلیبی 3 / Crusader Kings 3؛ جایگزینی شایسته برای پادشاهان صلیبی 2

Crusader Kings III سلسله‌ها را بیش از هر زمان دیگری مهم می‌کند، زیرا اعضای خاندان خود را به خاظر داشتن عناوین و زمین‌های بیشتر به شهرت می‌رسانید، که به نوبه خود به شما امکان می‌دهد قفل Dynasty Legacy را باز کنید، که به شما پاداش‌های قابل توجهی می‌دهد که در طول نسل‌ها ادامه دارد. در بازی پادشاهان صلیبی 3 اگر یکی از اعضای خاندان شما بر تخت سلطنت یک منطقه نشسته باشد، مسلماً به اندازه فتح آن قلمرو ارزشمند است.

در بازی پادشاهان صلیبی 3 شما القاب گوناگونی را دریافت خواهید کرد که بسته به مناطق خاص این القاب تغییر می‌کنند و هرچه بیشتر بازی کنید و موفقیت بدست آورید، تعداد این القاب بیشتر می‌شود. به طور مثال شما لقب duke of a duchy را دریافت کردید که خود duchy می‌تواند به بخشی از یک پادشاهی بزرگتر یا حتی یک امپراتوری اشاره داشته باشد. شما می‌توانید ادعا کنید که بالاترین و برترین لقب ممکن را دارید که این مسئله سبب می‌شود جمع کردن همه دارایی‌هایتان و انتقال آنها به وارث شما آسان شود. اکثر القاب موجود دارای مدعیان بسیاری است شما باید با کنار زدن آنها و اخذ این القاب، وارثان سلسله خود را راس فهرست این القاب قرار دهید. ثبت القاب، ادعاها و بحث جانشینی در بعضی مواقع کمی گیج کننده است و CK3 فقط سازماندهی همه کارها را انجام می‌دهد. ما دوست داشتیم اطلاعات و توضیحات دقیق‌تری در مورد افرادی که با آنها ارتباط داریم یا لقبی که برای بدست آوردنش تلاش می‌کنیم، بدست بیاوریم که اینگونه نشده است. پادشاهان صلیبی 3 عمدتا در انتقال اطلاعات به بازیکن نسبت به نسخه قبلی خود بهتر عمل می‌کند، اگرچه در برخی موارد بازی یک قدم به عقب برداشته است (مدیریت قوانین در واقع این بار بیشتر دردسر ایجاد می‌کند).

بررسی بازی پادشاهان صلیبی 3 / Crusader Kings 3؛ جایگزینی شایسته برای پادشاهان صلیبی 2

بازی پادشاهان صلیبی 3 منوی گسترده‌ای را ارائه می‌کند که ممکن است گیج کننده باشد اما این بار سعی شده کامل و جامع طراحی شود. نقشه بازی بسیار خواناتر از نسخه دوم است و وقتی روی نقشه زوم می‌کنید بسیاری از جزئیات به صورت یکپارچه تغییر می‌کنند. شخصیت‌های بازی هم اکنون با مدل‌های سه بعدی جذاب نشان داده می‌شوند و برخی موارد جالب نیز در ظاهر آنها اتفاق می‌افتد که به واقعی شدن بازی کمک می‌کند. اکنون شخصیت‌های بازی پیر می‌شوند، زخمی می‌شوند و جراحاتی بر می‌دارند و در نهایت چهره فرزندان آنها بسیار شبیه خودشان می‌شود. اگرچه به اندازه برخی دیگر از بازی‌های استراتژیک موجود در بازار پر زرق و برق نیست، اما واضح است که پادشاهان صلیبی 3 با دقت زیادی ساخته شده است.

بررسی بازی پادشاهان صلیبی 3 / Crusader Kings 3؛ جایگزینی شایسته برای پادشاهان صلیبی 2

خب پرسش اینجاست که پادشاهان صلیبی 3 جدا از گرافیک بهبود یافته شخصیت‌ها و دسترسی آسان‌تر، پیشرفت‌های بزرگ دیگری را هم برای گیمرهای خود به ارمغان می‌آورد؟ مطمئنا در این اندیشه هستید که همینگونه است و پیشرفت‌های دیگری نیز حاصل شده است. توطئه علیه دشمنانتان بر اساس سیستم جدیدی که ایجاد شده رضایت بخش‌تر شده است و همچنین پیگیری کشتارها، فتنه انگیزی‌ها و سایر اقدامات متقلبانه آسان‌تر گشته است.

همچنین طرح‌های گسترده‌ای در بازی وجود دارد که به عنوان مثال می‌توانید از طرح “Sway” استفاده کنید و با اعضای شورا و دادگاه بازی را به نحوی که دوست دارید، ادامه دهید.

در این بازی وقایع و حوادثی روی می‌دهند که مجبور می‌شوید گاهی تصمیماتی را از روی حیله گری و تزویر و گاهی کاملا قدرتمندانه اتخاذ کنید. در بازی پادشاهان صلیبی 3 وقایع مختلفی روی می‌دهد و کاملا طبیعی است و برخی از این حوادث خنده‌دار هستند و گاهی اوقات رخدادهایی کاملا دلخراش نیز روی می‌دهند.

بررسی بازی پادشاهان صلیبی 3 / Crusader Kings 3؛ جایگزینی شایسته برای پادشاهان صلیبی 2

یکی از ویژگی‌های جالبی که پارادوکس سعی کرده در بازی پادشاهان صلیبی 3 آن را تقویت کند، سیستم نقش آفرینی بازی است. برای هر فرمان‌روا، شما می‌توانید سبک زندگی (سیاستمدار / Diplomacy، ناظر / Stewardship، جنگنجو و نظامی / Martial، توطئه چین / Intrigue، یا یادگیری / Learning)را انتخاب کنید که پاداش‌های فوری را در اختیار شما قرار می‌دهد، و اگر شما به مدت کافی به سبک زندگی خود پایبند باشید، می‌توانید پاداش‌های اضافی و ویژگی‌هایی که به افزایش توانایی‌های شما کمک می‌کنند را باز کنید. یک ویژگی بزرگ دیگر، سیستم استرس است. همه حاکمان دارای ویژگی‌های ذاتی خاصی هستند و انجام کارهایی برخلاف طبیعت آنها انجام شود، دچار استرس می‌گردند. (به طور مثال وقتی یک حاکم فردی عادل است و کارهایی بر خلاف عدالت را مشاهده می‌کند). استرس به حاکمان فشار می‌آورد و ممکن است آنها از استرس فراوان نابود شوند. شما حتی می‌توانید این بار دین جدید خود را با اصول، گناهان و فضایل خاص خود ایجاد کنید که تاثیر عمده‌ای بر دیپلماسی و قوانین قلمرو شما خواهد داشت. به طور کلی این ویژگی‌های شخصی بسیار می‌تواند مخاطب را جذب خود کند و این همان چیزی است که پارادوکس بسیار روی آن فوکوس می‌کند تا بتواند گیمر بیشتری را برای خود داشته باشد و باید بگوییم بسیار موفق هم بوده است.

بررسی بازی پادشاهان صلیبی 3 / Crusader Kings 3؛ جایگزینی شایسته برای پادشاهان صلیبی 2

جنگ در پادشاهان صلیبی همیشه نسبتاً سرراست بوده و اکنون نیز همان رویه ادامه دارد. تمام جوامع شما (سربازان عادی شما که در همین جوامع بزرگ شده‌اند) اکنون در یک مکان تجمع مشخص جمع می‌شوند و دیگر نیازی به سازماندهی آنها ندارید. حمل و نقل ارتش شما از طریق اقیانوس‌ها و با کشتی‌ها بزرگ نیز قابل دسترسی است. شما همچنین می‌توانید آرایش ارتش خود را تغیر دهید و با سربازان کمانگیر / Bowman، سواره‌نظام / Calvary، نیزه انداز / Pikemen و سربازان شوک دهنده الکتریکی / Electroshock آن را تکمیل نمایید. جنگ در مناطق گوناگون شرایط خاص خود را دارد و این شرایط ممکن است بر روند پیروزی شما تاثیر گذار باشند اما در مجموع گیمرهایی پیروز می‌شوند که به طور معمول سربازان بیشتری دارند.

جمع بندی

در بازی پادشاهان صلیبی 3 شما آزاد هستید که کار دلخواه خودتان را انجام دهید و تعداد زیاد هم حاکم وجود دارد که شما می‌توانید آنها را انتخاب کنید و به بازی بپردازید. پارادوکس مطمئنا در آینده بروزرسانی‌های رایگان را برای این بازی انتشار خواهد داد و شما می‌توانید ساعات زیادی را در این بازی بگذرانید. بازی Crusader Kings 3 نسبت به گذشته پیشرفت کرده و جذابیت بیشتری را ارائه می‌کند. تا حدودی مشکلات گذشته حل شده و دسترسی آسان‌تر با گرافیک دلچسب‌تر نصیب کاربر می‌شود اما برخی از جنبه‌های این بازی هنوز به اندازه کافی کاربر پسند نیستند ولی با همه این حال، پادشاهان صلیبی 3 یک جایگزین شایسته برای پادشاهان صلیبی 2 محسوب می‌شود.

*این بررسی با کمک وبسایت جهانی Wccftech نگارش شده است.

مقالات مرتبط

بررسی بازی Maid of Sker؛ تجربه‌ای نه چندان جدید در ژانر ترسناک

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی مورتال شل؛ مشابه Souls در مقیاس کوچک

تحریریه ریویوتک

بررسی مک بوک پرو 13 مجهز به چیپ M1؛ قدرت بی انتها

تحریریه ریویوتک

بررسی هدفون گلکسی بادز لایو سامسونگ؛ لوبیایی دلربا

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی هیتمن 3؛ آدمکش کچل و کد دار تو دل برو تر شده است!

تحریریه ریویوتک

بررسی گلکسی S21 Ultra 5G سامسونگ؛ غول چراغ جادو!

تحریریه ریویوتک
اشتراک در
آگاهی از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
نمایش تمامی دیدگاه‌ها