ریویوتک
بررسی بازی ویژه

بررسی بازی سایبرپانک 2077؛ به یک افسانه تبدیل شوید

سایبرپانک 2077 / Cyberpunk 2077 آخرین عنوان از استودیوی بازی سازی لهستانی سی‌دی پراجکت رد / CD Projekt Red است، همان شرکتی که سری موفق Witcher را برای ما به ارمغان آورد. اولین بار در سال 2012 اعلام شد که بازی مذکور در حال ساخت است، اما Cyberpunk 2077 تاخیرهای زیادی را پشت سر گذاشت تا اینکه سرانجام در 10 دسامبر برای رایانه‌های ویندوزی، PS4 ،Xbox One و Stadia عرضه شد.

بررسی بازی سایبرپانک 2077

اگر بگوییم که Cyberpunk 2077 یکی از پر سرو صداترین بازی عرضه شده سال‌های اخیر است، بیراه نگفته‌ایم. خبر ساخت سایبرپانک 2077 در سال 2012 اعلام شد اما محبوبیت انفجاری این عنوان زمانی نمود پیدا کرد که در نمایشگاه گیم E3 2018 به نمایش گذاشته شد. سایبرپانک 2077 از همان سال دل بسیاری از گیمرها را برد و در سال 2019 وقتی اعلام شد که کیانو ریوز، بازیگر مطرح و دوست داشتنی هالیوود نیز در آن حضور دارد، محبوبیتش دوچندان شد و تعداد گیمرهایی که برای اجرای آن به انتظار نشستند، چندین برابر شد.

بررسی بازی سایبرپانک 2077

عرضه سایبرپانک 2077 چندین بار به تعویق افتاد، چراکه گروه سازنده اعلام می‌کرد که ساخت بازی را به اتمام رسانده اما برای رفع اشکالات به زمان بیشتری نیاز دارند. اما در نهایت 10 دسامبر زمانی بود که انتظارها به پایان رسید و سایبرپانک 2077 وارد بازار شد.

داستان بازی

سایبرپانک 2077 در مکانی خیالی به نام شهر شب یا همان نایت سیتی / Night City در کالیفرنیا اتفاق می‌افتد. جهان در سال 2077 میلادی تقریبا به دلیل چندین جنگ و تغییرات آب و هوایی، ویران شده‌ است. غذا و آب کمیاب هستند، بسیاری از موجودات حیات وحش منقرض شده‌اند و بشریت برای زنده ماندن و سازگاری با حملات محلی و سایبری، تغییرات شدیدی روی ساختار بدن خویش انجام داده‌ است.

بررسی بازی سایبرپانک 2077

نایت سیتی به مناطق مختلفی تقسیم شده است که هر یک از آنها دارای ظاهری مشخص و هویتی معلوم هستند. قسمت‌هایی مانند وست‌بروک / Westbrook و سیتی سنتر / City Center وجود دارد که ثروتمندان و افراد مشهور در آنها زندگی می‌کنند. انسان‌های کمتری در واتسون / Watson و هیوود / Heywood زندگی می‌کنند، مکان‌هایی که هنوز هم جذابیت شهرهای بزرگ را برای آنها دارند اما در آنها، خیابان‌ها آنقدرها پر و زرق و برق نیستند و ماشین‌ها هم گران نیستند. کسانی که واقعاً از شانس خوب برخوردار هستند در خیابان‌های سانتو دومینگو یا پاسیفیکا زندگی می‌کنند در حالی که صحرای بدلندز بیشتر توسط قبایل عشایری تسخیر شده است.

نایت سیتی انواع و اقسام افراد را شامل می‌شود، از مدیرعاملان میلیاردر شرکت‌های بزرگ که اساساً شهر را اداره می‌کنند تا افراد مشهور، مجرمان خشن، هکرهای ماهر کامپیوتری معروف به شبکه‌های اجرایی (نترانرز / Netrunners)، مزدوران، کارگران جنسی، فروشندگان مواد مخدر و افراد بی خانمان. این شهر همچنین چندین باند خلافکار را در خود جای داده است که هرکدام ادعا می‌کنند قسمتی از شهر را پاتوق خود نموده‌اند.

بررسی بازی سایبرپانک 2077

در سایبرپانک 2077 شما در نقش یک مزدور به نام وی / V خواهید بود. هر وقت کسی قصد تحویل دادن یا تحویل گرفتن چیزی و یا اینکه دزدیدن کسی را داشته باشد، با شما تماس می‌گیرد. بسته به اینکه کدام یک از سه بخش بازی (Lifepath) را انتخاب می‌کنید، مسیر بازی کردن شما تعیین می‌شود. می‌خواهید در بخش (Corpo) بازی کنید و در شرکت سابورا آراساکا خود را بالا بکشید، یا اینکه در بخش Street Kid بازی کنید و خیابان‌ها را به تسخیر خود در آورید و یا اینکه می‌خواهید نمادی از شهر بزرگ (Nomad) باشید. صرف نظر از نحوه شروع شما در بازی، هدف شما یکی است، در نایت سیتی به یک افسانه تبدیل شوید.

بررسی بازی سایبرپانک 2077

داستان اصلی بازی سرگرم کننده است ولی برای اتمام آن تنها 20 ساعت زمان نیاز دارید اما برای اینکه زمان بیشتری را در این بازی صرف کنید و بیشتر از آن لذت ببرید، باید ماموریت‌های جانبی را نیز در کنار ماموریت‌های اصلی به سرانجام برسانید. این مسئله سبب می‌شود که شخصیت‌های بیشتری را درگیر ماجراجویی خود کنید؛ این شخصیت‌ها در نهایت در پایان هر ماموریت تاثیرگذار خواهند بود، بنابراین راهبرد درستی را باید در پیش بگیرید.

گیم پلی بازی

Cyberpunk 2077 یک بازی نقش آفرینی اول شخص، اکشن و ماجراجویی جهان باز است. در مقام اول شخص می‌توانید با اسلحه با دیگران درگیر شوید، همچنان که با داد و فریاد هم می‌توانید به این کار بپردازید، در مقام اول شخص یا سوم شخص سوار خودرو می‌شوید و در ساختار درخت‌وار با دیگران گفتگو می‌کنید. این مسائل سبب می‌شوند که نتیجه و پایان داستان بازی بر اساس انتخاب شما تغییر کند.

بررسی بازی سایبرپانک 2077

مبارزات در Cyberpunk 2077 متنوع و مفصل است و می‌توانید کارها را به روش‌های مختلف انجام دهید. اگر نبرد با اسلحه مورد علاقه شما است، Cyberpunk 2077 دارای سلاح‌های متنوعی است، از مهمات استاندارد مانند اسلحه معمول، تفنگ ساچمه‌ای و مسلسل گرفته تا سلاح های “هوشمند” پیچیده و پیشرفته که می‌توانند گلوله‌هایی با حالت ردیابی شلیک نماید و هدف شما را دنبال کند. اسلحه‌ها به نوع خاصی از مهمات احتیاج ندارند و یک سلاح متعلق به نوع خاصی – مثلاً تفنگ – از مهمات مشابه اسلحه‌های دیگر استفاده خواهد کرد. شما می‌توانید اسلحه‌های خود را شخصی سازی و ارتقا دهید و چندین مورد از آنها را یکجا بر اساس ظرفیت حمل خود حمل کنید اما فقط سه سلاح را می‌توانید در هر نقطه فعال کنید.

اگر به دعوای خیابانی علاقمند هستید، می‌توانید با شمشیر و چاقو به نبرد با دشمنان بپردازید. البته باید توجه داشته باشید که دشمنان با سلاح گرم به استقبال شما می‌آیند و بنابراین باید مهارت بالایی داشته باشید باشید تا نابود نشوید. در هر صورت این یک گزینه است و شما می‌توانید برای سرگرمی هم که شده آن را انتخاب کنید و اینگونه مبارزه را برگزینید.

بررسی بازی سایبرپانک 2077

این بازی همچنین از هک کردن به عنوان یک حرکت تهاجمی استفاده می‌کند. از آنجا که تمام دشمنان انسانی و غیر انسانی برخی از اجزای الکتریکی را دارند، می‌توانید آنها را هک کرده و عملا آنها را نابود سازید. به عنوان مثال می‌توانید دشمنانتان را کور یا ناشنوا کنید و یا اینکه از درون آنها را بسوزانید و یا اینکه کل بدن آنها را از کار بیندازید. همچنین می‌توانید اشیا دیگر را در اطراف هدف خود هک کنید. می‌توانید دوربین‌ها را هک کنید تا از دیدن شما جلوگیری کنند و یا اینکه یک تلویزیون را برای جلب توجه دشمنان خود هک کنید.

بررسی بازی سایبرپانک 2077

اگر قصد دارید به صورت مخفی بازی را ادامه دهید، هک کردن یک ابزار مفید است. پنهان کاری غالباً عملی‌ترین گزینه در Cyberpunk 2077 است و شخصیت‌های دیگر در کنارتان اغلب به شما می‌گویند که بی سر و صدا کار را پشت سر بگذارید و خشونت معمولاً آخرین چاره است. مخفی کاری نیز معمولاً ساده‌ترین گزینه است. پاکسازی یک اتاق پر از دشمن در بعضی مواقع خسته کننده است، به خصوص در اوایل بازی که سلاح‌های در دست شما آنقدر قدرت ندارند. البته با پیشرفت در بازی اسلحه‌هایی به دست شما می‌رسد که می تواند اکثر دشمنان را با یک ضربه از بین ببرد، بنابراین در آن هنگام می‌توانید از پنهان کاری چشم پوشی کنید.

به طور کلی بازی سایبرپانک 2077 یک بازی نسبتا دشوار است. با اینکه ما در سختی نرمال بازی را اجرا کردیم اما مراحل اولیه بازی کمی برای ما دشوار بود اما در هر صورت پیشنهاد می‌کنیم برای به چالش کشیدن خود درجه سختی را بر روی سخت بگذارید.

سلاح و مهمات بسیاری در نایت سیتی یافت می‌شود و شما دشمنانی را می‌بینید که بر روی زمین خوابیده‌اند و اسلحه‌هایشان در کنار آنها قرار دارد و شما می‌توانید آنها برای خود بردارید اما توجه داشته باشید که حمل زیاد اسلحه‌های گوناگون شما را کند می‌کند، بنابراین تنها به داشتن اسلحه‌های مورد نیاز و مورد علاقه تان مبادرت بورزید.

بررسی بازی سایبرپانک 2077

همچنین شما می‌توانید تقریبا هر بخش مربوط به بدن خود را ارتقا دهید تا به شما در مبارزه کمک کند. برای نمونه Optic mods بینایی شما را در هک کردن و دیدن اشیا بهتر می‌کند و leg mods هم به پرش مضاعف شما کمک خواهد کرد. علاوه بر این می‌توانید بر روی بازوهای خود تغییراتی ایجاد کنید تا به شلیک سلاح و یا پره‌های بُرنده تبدیل شود. البته باید بدانید که تغییرات Body mods گران تمام می‌شود اما ارزشش را دارد.

رفت و آمد در شهر به دو روش انجام می‌شود. نخست رانندگی کردن است؛ اوایل بازی یک وسیله نقلیه رایگان دریافت می‌کنید و اگر بیشتر ماموریت‌های جانبی انجام دهید، وسایل نقلیه رایگان بیشتری نیز دریافت خواهید کرد. جدا از آن، شما همچنین می‌توانید وسایل نقلیه خریداری کنید. پیشنهاداتی برای خرید آنها در صندوق ورودی خود دریافت خواهید کرد و گاهی اوقات می‌توانید یک ماشین زیبا را ببینید که کنار جاده پارک شده و می‌توانید خریداری کنید. یا می‌توانید ماشین شخص دیگری را بدزدید و در آن رانندگی کنید. اتومبیل‌هایی که متعلق به شماست می‌توانید در هر زمان به مکان شما احضار شوند.

بررسی بازی سایبرپانک 2077

راه دیگری که می‌توانید در بازی رفت و آمد کنید استفاده از نقاط سفر سریع است. این موارد در همه جای بازی وجود دارند و معمولاً فقط در خارج از مناطق مهم هستند اما برای باز کردن قفل آنها باید یکبار از مکان بازدید کرده باشید. پس از باز کردن قفل، می‌توانید فوراً به مکان دیگری در شهر بروید.

آخرین قطعه پازل گیم پلی سایبرپانک 2077 گفتگو با شخصیت‌های بازی است. مانند سایر RPG ها، با شخصیت‌ها درگیر می‌شوید و گزینه‌هایی برای گفتگوهایتان ارائه می‌شود. گزینه‌های گفتگو اغلب موارد مختلفی هستند که دوست دارید بدانید. گاهی اوقات، آنها یک پرسش‌های خاص هستند که می‌توانند مکالمه را به یک جهت خاص ببرند. اغلب جمله‌ای است با احساسات مختلف، مانند همدردی، خوش بینی یا تضاد.

در مورد ذخیره (سیو) بازی هم باید بگوییم که هم سیو خودکار وجود دارد و هم دستی اما با توجه به اینکه بازی پر از باگ‌های فرواوان است، توصیه می‌کنیم ذخیره کردن دستی را فراموش نکنید و همیشه مد نظر داشته باشید.

برای به دست آوردن امتیازات یا حتی پول خرید ایمپلنت‌های اینترنتی یا وسایل نقلیه، باید ماموریت‌هایی را انجام دهید. مأموریت‌های Cyberpunk 2077 به سه نوع تقسیم می‌شوند، مأموریت‌های داستانی که مستقیماً داستان را به جلو می‌برند، مأموریت‌های جانبی که ممکن است در داستان اصلی تأثیر داشته باشند یا نداشته باشند و درنهایت ماموریت‌هایی که صرفاً برای کسب درآمد هستند.

بررسی بازی سایبرپانک 2077

در حالی که مشخصاً ماموریت‌های داستانی هدف نهایی هستند، این ماموریت‌های فرعی هستند که ارزشمندترین لحظات بازی را ارائه می‌دهند. جایی است که شما با افراد جدیدی ملاقات خواهید کرد و یا با افرادی که در ماموریت‌های داستانی ملاقات کرده‌اید، ماجراجویی خویش را ادامه می‌دهید.

یکی از جنبه های گیم پلی بازی که نقطه ضعف سایبرپانک محسوب می‌شود، هوش مصنوعی است. افراد تصادفی که در خیابان قدم می‌زنند به جز درهم ریختگی بصری چیزی برای افزودن به بازی ندارند. واقعاً نمی‌توانید با آنها صحبت کنید زیرا تمام آنچه که دارند یک یا دو سطر است که آنها مدام تکرار می‌کنند. مردم در خیابان اغلب فقط به جلو و عقب می روند و عموماً جایی نمی‌روند. در هنگامی با اسلحه‌تان شلیک می‌کنید یا به کسی حمله می‌کنید، همه آنها مثل مرغ بی سر می‌پرند یا دور خود می‌چرخند. همچنین در زیر آپارتمان محل زندگی V چند پلیس وجود دارد که همیشه هر بار که از کنار آنها رد می‌شوید، چند جمله تکراری را می‌گویند و اصلا هم مهم نیست که چند ساعت بازی را ادامه می‌دهید.

هوش مصنوعی دشمنانتان هم چندان جالب نیست. به طور مثال گاهی اگر از جلوی آنها دزدکی رد شوید، شما را نمی‌بینند، اما گاهی اوقات شما را از دور تشخیص می‌دهند.

در بازی همچنین شاید تصمیم بگیرید که برای سرگرمی به پلیس ها حمله‌ور شوید که در این زمان ناگهان سایبرپانک 2077 به حالت Blue Lives Matter می رود و شما را به عنوان یک فراری تحت تعقیب نشان می‌دهد و پلیس‌های Max-Tac را به دنبال شما می‌فرستد. Max-Tac یک بخش ویژه در پلیس نایت سیتی است که تا دندان مسلح و تا حد زیادی شکست ناپذیر است. اگر آنها به دنبال شما بیایند، شما خود را مرده بدانید.

به طور کلی بخش گیم پلی می‌تواند بهبود یابد تا کاربران را راضی نگه دارد. در حال حاضر این بخش مشکلات خاص خود را دارد و نیاز است تا برطرف شود که مطمئنا نیز اینگونه خواهد شد.

صدا و سیما!

چشمگیرترین جنبه Cyberpunk 2077 طراحی بصری آن است. از منظر زیبایی شناسی، این یکی از خیره کننده‌ترین بازی‌هایی است که ما دیده‌ام و مطمئناً بهترین بازی جهان باز است که تاکنون داشته‌ایم. انرژی این چشم اندازهای خیره کننده توسط موتور بازی سازی REDengine 4 شرکت CDPR تامین شده است، آخرین نسخه از موتور بازی سازی سی‌دی پراجکت رد که بازی‌های قبلی آنها را نیز ساپورت کرده است.

با استفاده از موتور جدید، Cyberpunk 2077 می‌تواند جلوه‌های روشنایی استثنایی را با مدل‌ها و محیط‌های کاملاً دقیق و بسیار جذاب در محیطی جهان باز ایجاد کند که باعث می‌شود Night City به عنوان یک مکان واقعی برای افراد، زنده و قابل تنفس احساس شود.

بررسی بازی سایبرپانک 2077

با این حال، نقطه قوت موتور بازی سازی REDengine 4 دادن قابلیت پشتیبانی از رهگیری پرتو است که شما می‌توانید با دارا بودن کارت گرافیک سری RTX انویدیا آن را تجربه کنید. این را نیز مد نظر داشته باشید که در بازی سه تنظیم برای رهگیری پرتو وجود دارد که شما می‌توانید آن را تجربه نمایید.

بررسی بازی سایبرپانک 2077
رهگیری پرتو خاموش
بررسی بازی سایبرپانک 2077
رهگیری پرتو روشن

به طور کلی طراحی بصری سایبرپانک 2077 بسیار عالی انجام شده و اگرچه برخی نقص‌ها هم در آن دیده می‌شود، اما در هر حال گیمر حس بسیار خوبی از طراحی این بازی خواهد داشت.

کیانو ریوز در بازی سایبرپانک 2077

صداگذاری سایبرپانک 2077 هم به نحو احسنت انجام شده و موسیقی متن آن نیز شما را مجذوب خود خواهد کرد و قطعات موسیقی که در بازی و از طریق رادیو پخش می‌شوند نیز عالی هستند. ما فقط به عنوان شخصیت V زن بازی کردیم و بنابراین نمی‌توانیم برای صدای مرد صحبت کنیم اما چرامی لی، که صداپیشگی زن را اجرا کرد، در کل کار خویش را به خوبی انجام داده است. کیانو ریوز مشهور هم نقش – جانی سیلور هند / Johnny Silverhand – بدخلق و بی تاب را در سایبرپانک 2077 دارد و به عبارتی شخصیتی غیرقابل بازی / NPC در کنار شخصیت اصلی داستان است. اما او صداپیشگی این شخصیت را برعهده ندارد و لوکا وارد، صداپیشه‌ی ایتالیایی این کار را برعهده گرفته است که وی هم خوب کار نموده است.

مشکلات و نقص‌های فنی

Cyberpunk 2077 یک بازی دارای نقص فنی است و دارای چندین اشکال است که بسیاری از آنها می‌توانند بازی شکن باشند. در حالی که بازی‌های ویدیویی هنگام راه اندازی اشکالات جزئی دارند و این مسئله غیر معمول نیست، تعداد کمی از بازی‌ها در چند سال اخیر با چنین وضعیت وخیمی (اشکالات و باگ‌های فراوان) روانه بازار شده‌اند، تنها نمونه‌هایی که به ذهن ما می‌آیند Fallout 76 و نسخه پی سی بازی Batman Arkham Knight است.

اشکالات موجود در Cyberpunk 2077 را می‌توان به طور کلی به عنوان بازی شکن یا غیر بازی شکن طبقه بندی کرد. اشکالات بدون بازی شکن قطعاً متداول ترین نوع آن است. شخصیت‌ها اغلب به صورت تصادفی در مقابل شما قرار می‌گیرند، به جای نشستن روی صندلی‌ها روی آنها می‌ایستند، به طور تصادفی بین حالت نشسته و ایستاده قرار می‌گیرند، خودروها به یکباره از آسمان می‌افتند و دشمنان از در و دیوارهای جامد و غیر قابل عبور، رد می‌شوند یا در آنها گیر می‌کنند و سایر مواردی که گفتنشان بحث ما را طولانی می‌کنند.

باگ‌های بازی سایبرپانک 2077
باگ‌های بازی سایبرپانک 2077
باگ‌های بازی سایبرپانک 2077

جمع بندی

باید گفت آنقدر فضای بصری بازی جذاب است که دلمان می‌خواهد به شما توصیه کنیم همین حالا بازی را بخرید یا دانلود کنید و به اجرای آن بپردازید اما واقعیت اینجاست که نمی‌توانیم این توصیه را به شما بکنیم و مطمئنا توصیه ما این است که کمی صبر کنید تا با برطرف شدن باگ‌های بازی، با گیمی درخور و شایسته روبرو شوید و از فضای استثنایی آن نهایت لذت را ببرید. بازی سایبرپانک 2077 بسیار عالی طراحی شده و بخش داستانی و ماموریت‌های جانبی آن شما را حسابی سرگرم خواهند کرد اما در شرایط فعلی باگ‌های آن تو ذوق شما خواهد زد.

* این بررسی با کمک وبسایت جهانی Gsmarena نگارش شده است.

مقالات مرتبط

بررسی آیفون 12 پرو مکس؛ اسکنر LiDAR را دوست داریم!

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی هایپر اسکیپ؛ تازه وارد دنیای بتل رویال

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی Maid of Sker؛ تجربه‌ای نه چندان جدید در ژانر ترسناک

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی مدیوم؛ ماو به دنبال شماست!

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی هیتمن 3؛ آدمکش کچل و کد دار تو دل برو تر شده است!

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی اساسین کرید والهالا؛ نبردهای خونین وایکینگی در انتظار شماست

تحریریه ریویوتک
اشتراک در
آگاهی از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
نمایش تمامی دیدگاه‌ها