ریویوتک
بررسی بازی

بررسی بازی Maid of Sker؛ تجربه‌ای نه چندان جدید در ژانر ترسناک

هر بازی ترسناک که گیمر برای بقا می‌جنگند برای دیده شدن نیاز به ویژگی‌های خاصی دارد. یک مکان دور افتاده و دور از دسترس که رسیدن به آن سخت است، راز و رمزهای عجیب و غریبی که باید کشف شوند و موجودات اسرارآمیز که قدرت خاصی دارند، منابع محدود و در نهایت مرگ که بیخ گوش گیمر قرار دارد. بازی Maid of Sker سعی داشته تمام این موارد را به نوعی به گیمر اعطا کند تا تجربه‌ای جذاب از یک بازی را در اختیار بازیکنان قرار دهد ولی با این حال نمی‌توان یک تجربه انقلابی و چالش برانگیز در ژانر وحشت و بقا در بازی Maid of Sker داشت.

Maid of Sker از داستان ولزی الیزابت ویلیامز / Elisabeth Williams و هتل اسكیر واقع در خارج از شهر پورتكاول / Porthcawl، در نزدیک شهرک بریجند / Bridgend در ولز الهام گرفته شده است. در سال 1898، توماس جوان نامه‌ای از دوست دخترش الیزابت دریافت می‌کند که از او می‌خواهد تا او را از هتل اسکر مخوف نجات دهد. با این حال، پیوستن به الیزابت کاری بسیار دشوار خواهد بود زیرا موجودات عجیب و غریبی هتل را احاطه کرده‌اند و تواس کار سختی برای آزادی عشقش در پیش دارد.

بررسی بازی Maid of Sker

Maid of Sker با الهام از موسیقی فولکلور ولزی و تداعی سرودهای مشهور ولزی، جذابیت خود را دو چندان می کند و فضایی بسیار عجیب و غریب و با محوریت موسیقی به بازی می‌دهد. با این حال داستان این بازی واقعا نمی‌تواند خود را از قالب سری رزیدنت ایول / Resident Evil به شکلی قابل توجه جدا کند: ترسناک و اسرارآمیز است، اما همه اینها قادر نیستند بازیکن را چندان شگفت زده کنند. روشی که روایت می‌شود، بیشتر از طریق اسنادی که در سراسر هتل پخش شده‌اند، تماس‌های تلفنی کوتاه با الیزابت و نوار ضبط‌شده نیز یادآور سری رزیدینت اویل شرکت کپ‌کام هستند. این مساله به خودی خود مسئله‌ای نیست، اما علاقه مندان به ژانر وحشت و بقا در تشخیص شباهت‌های بازی کار سختی را پیش رو نخواهند داشت.

بررسی بازی Maid of Sker

این فقط داستان Maid of Sker نیست که به شدت تحت تأثیر Resident Evil قرار گرفته است، بلکه گیم پلی آن نیز شباهت‌هایی را نشان می‌دهد. بازی از دید اول شخص، بازیکنان را با کاوش در یک مکان عجیب و غریب پر از اتاق‌ها و امکانات متعدد همراه می‌کند که برخی از آن‌ها برای باز شدن نیاز به کلیدهای مخصوص دارند. اسنادی که از آن صحبت شد هم اطلاعات بیشتری از داستان بازی را در اختیار گیمر قرار می‌دهند و همچنین سیستم ذخیره سازی بازی (save) را فراهم می‌کنند. آنچه Maid of Sker را قاطعانه از سری Resident Evil جدا می‌کند، موجودات وحشتناک Quiet Ones هستند، موجوداتی که چشمی ندارند، اما شنوایی کاملاً پیشرفته‌ای دارند که باعث می‌شود به عنوان یک نیروی عجیب در نظر گرفته شوند.

بررسی بازی Maid of Sker

برای عدم جلب توجه ساکنان آرام هتل، نیاز به یک رویکرد مخفیانه است که این مسئله با طراحی لابیرنت (فضاهای پر پیچ و خم که در باغ‌های قرن شانزدهم رواج پیدا کرد) هتل Sker آسانتر می‌شود. توماس یک فرد آموزش دیده نیست، بنابراین، تنها گزینه‌ای که او دارد این است که بدون جلب توجه، احتمالاً با استفاده از انواع منابع صوتی برای منحرف کردن حواس دشمنان اطراف خویش و ایجاد روزنه‌ای که از طریق آن می‌تواند فرار کند، بازی را ادامه دهد. بیشتر معماهای ساده بازی در واقع روی ایجاد این روزنه‌ها متمرکز شده‌اند و گیمر می‌تواند کمین کند و از طریق این روزنه‌ها به نابودی دشمنان خود مبادرت بورزد. با گذشت چند ساعت از بازی، توماس به تنها اسلحه خود نیز دسترسی پیدا می‌کند، وسیله‌ای مرموز که صدایی را تولید می‌کند که چند ثانیه موجودات Quiet Onun را خیره می‌کند، اما این ابزار را بازیکن باید در هنگامی استفاده کند که مهماتش بسیار محدود است. تمام این سیستم‌ها، در حالی که به طور خاص نوآورانه نیستند، با این حال از ابتدا تا انتهای بازی تجربه‌ای بسیار لذت بخش را فراهم می‌کنند.

بازی ترسناک Maid of Sker

Maid of Sker جزو بهترین بازی‌هایی نیست که اخیراً منتشر شده است، اما جلوه‌های بصری آن مطمئنا بسیار جذاب است. طراحی هتل و کلیه امکانات آن به اندازه کافی دقیق انجام شده است، ساکنان آرام به همان اندازه که لازم است ارائه می‌شوند و استفاده عاقلانه از انسداد محیطی فضای وحشت را تقویت می‌کند. اما نکته مهم این بازی بر روی موسیقی بسیار زیبای آن نهفته است که تداعی بسیار جالب و شگفت انگیز دوباره از سرودهای مشهور ولزی است که فضای بازی را بسیار منحصر به فرد نموده است.

بررسی بازی Maid of Sker

Maid of Sker یک بازی فوق العاده لذت بخش در ژانر بقا و وحشت است که سعی در اختراع دوباره چرخ ندارد، اما بر اساس اصول اصلی این ژانر ساخته شده است تا ماجرایی را ارائه دهد که همه طرفداران این ژانر بتوانند از آن لذت ببرند، به شرطی که بهترین بازی ژانر ترسناک تاریخ را از آن انتظار نداشته باشید.

مقالات مرتبط

بررسی بازی اساسین کرید والهالا؛ نبردهای خونین وایکینگی در انتظار شماست

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی Stronghold Warlords؛ جنگ سالاران در خدمت شما هستند

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی ویست‌لند 3؛ نقش آفرینی که نباید از دست داد

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی هیتمن 3؛ آدمکش کچل و کد دار تو دل برو تر شده است!

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی مورتال شل؛ مشابه Souls در مقیاس کوچک

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی اوت رایدرز؛ یکی از بهترین‌های ژانر علمی تخیلی

تحریریه ریویوتک
اشتراک در
آگاهی از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
نمایش تمامی دیدگاه‌ها