ریویوتک
بررسی بازی

بررسی بازی مورتال شل؛ مشابه Souls در مقیاس کوچک

مورتال شل / Mortal Shell چه چیزی را برای ما به ارمغان می‌آورد؟ یک کپی از بازی Dark Souls یا اینکه بازی جدید استودیو کلد سیمتری / Cold Symmetry تنها از آن الهام گرفته، همچنان که سازندگان بازی به آن اذعان داشته‌اند. در هر صورت، مورتال شل هرچه که باشد و از هرکجا کپی کرده باشد، اکنون عرضه شده و ما می‌توانیم نگاهی به آن بیاندازیم تا ببینیم با چه بازی روبرو خواهیم بود.

اینکه بخواهیم در مورد Mortal Shell صحبت کنیم اما نامی از بازی‌های مطرحی همچون Dark Souls، Bloodborne و Sekiro: Shadows Die Twice نبریم، دشوار است، زیرا سازندگان این بازی از بازی‌های فوق الهام گرفته‌اند اما با این حال مورتال شل آنگونه که نشان می‌دهد یک کپی ساده نیست و ایده‌ها و مکانیک‌هایی را اضافه می‌کند که روش تفکر شما را در مورد مبارزات سبک دوئل خود تغییر می‌دهد. Mortal Shell یک بازی شبیه Souls در مقیاس کوچک است و بنابراین سرمایه گذاری گسترده مادی و معنوی روی آن انجام نشده است.

بررسی بازی مورتال شل / Mortal Shell

در ابتدای کار شما در قامت یک بی چهره و بی صدا که لقب “بنیانگذار / The Foundling” را دارد، بازی می‌کنید، همانند یک روح! گیمر با همین وضعیت وارد یک جهان عجیب به نام Fallgrim می‌شود. در آنجا، شما شخصیت‌های مختلفی را می‌بینید که به طور معمول سخنرانی‌های مرموز و عجیبی در مورد تخریب تدریجی دنیا و متعصبان مذهبی که در آن ساکن هستند را بیان می‌کنند. عملا، هرکسی سمت شما می‌آید قصد کشتن شما را دارد و با یک ضربه نیز قادر است شما را نابود سازد.

بررسی بازی مورتال شل
بررسی بازی مورتال شل
بررسی بازی مورتال شل

برای زندن ماندن نیاز دارید که وارد بدن جنازه مانند جنگجوهای بازی که شل / Shell نام دارند، شوید که در مسیر خود باید آنها را پیدا کنید تا به سادگی و در یک مبارزه عادی از پای در نیایید. در این بازی چهار جنگجو وجود دارد که در مسیر خود آنها را خواهید یافت. در هنگام بازی می‌توانید یکی از این چهار جنگجو را انتخاب کنید که هر یک دارای قابلیت‌ها و ویژگی‌های خاص هستند که با کسب درآمد از کشتن دشمنانتان می‌توانید قابلیت‌ها را باز کنید و استفاده نمایید. همچنین باید به یاد داشته باشید که اگر در بدن یکی از جنگجوها کشته شوید و پول خود را بازیابی نکنید، تمام پولی که بدست آوردید را از دست می‌دهید. علاوه بر این، شما باید یاد بگیرید که چگونه هر کدام از این چهار جنگجو و یا اینکه جنگنجو مورد علاقه خود را مدیریت کنید.

بررسی بازی مورتال شل
بررسی بازی مورتال شل
بررسی بازی مورتال شل
بررسی بازی مورتال شل

اساس مبارزاتی مورتال شل بسیار به دو بازی Dark Souls و Bloodborne شباهت دارد و به عبارتی وامدار آنهاست. در هنگام مبارزه با دشمنان می‌توانید شمشیر خود را چرخانده و بر پیکر آنان وارد سازید یا اینکه در هنگام ضربه آنها با گوله کردن خود به این ور و آن ور بپرید و یا اینکه از دست آنان فرار کنید. جا خالی دادن هم برای فرار از ضربات دشمنان عجیب و غریب این بازی کارآمد است. در مجموع سرعت عمل شما در هنگام مبارزات بسیار واجب است و به پیش بردن بازی به شما خیلی کمک می‌نماید.

در این بازی همچنین همچنین یک پری / Parry و ریپوست / Riposte وجود دارد که دقیقاً شبیه حمله ویسکرال بازی Bloodborne است، اما با یک عملکرد اساسی متفاوت. با پری باید به دفع حملات دشمنان بپردازید و با ریپوست ضربه به آنها وارد سازید که این عمل سبب می‌شود تا سلامتی خود یا به عبارتی جان خود را بازیابی و افزایش دهید و این مطمئن‌ترین و بهترین راه برای بهبودی در هنگام بازی است. البته شما می‌توانید در طول بازی و در جهان بازی وسایل مربوط به افزایش جان خود را پیدا کنید و میزان جان خود را ارتقا دهید. البته باید به یاد داشته باشید که شما نمی‌توانید به سادگی پری را فعال کنید و باید نواری به نام Resolve را پر کنید که با ضربه زدن به دشمنانتان پر می‌شود و آنگاه قابلیت پری فعال خواهد شد. شاید سیستم دفاعی پری که برای دفع حملات دشمنان است، جالب و کاربردی باشد اما تا وقتی شما به دشمنان ضربه نزنید، نوار Resolve پر نمی‌شود که بتوانید از این قابلیت استفاده نمایید. بنابراین به نظر می‌رسد که سازندگان بازی گیمرها را تشویق می‌کنند که روحیه تهاجمی و جنگنجو داشته باشند و در لاک دفاعی فرو نروند.

اما ویژگی که این بازی را با سایر بازی‌های مشابه متمایز می‌کند، ویژگی سخت شوندگی یا Harden است که برای مدتی شما را به یک شی بسیار سخت همانند سنگ تبدیل می‌کند و با این کار ضربات دشمنان به شما اثری نخواهد داشت و دفع می‌شود که به نظر می‌رسد ویژگی جالب و خوبی باشد.

بررسی بازی مورتال شل / Mortal Shell

قابلیت سخت شوندگی یک راهبرد بسیار اساسی را برای پیروز شدن در بازی مورتال شل فراهم می‌کند. شما می‌توانید همانند یک اسب تروآ به دشمنان نزدیک شوید و بعد از ضربات آنان که اثری بر شما ندارد، ضربه کاری خود را بر آنها بزنید و آنها را در مرز نابودی قرار دهید. همچنین قابلیت Harden بازی را برای شما فکری می‌کند، زیرا شما نیاز دارید که یک راهبرد برای خود تعریف کنید. در ابتدا خود را در معرض حملات دشمن قرار می‌دهید و در واقع آنها را گول می‌زنید تا ضربات خود را به شما وارد سازد و سپس در زمان مناسب حمله نهایی را انجام دهید. با این سیستم بازی در مورتال شل دیگر آنچنان سخت نخواهد بود و شما می‌توانید راحت‌تر بازی را ادامه دهید. جدا از این، نیاز نیست وقت زیادی برای از بین بردن یک باس خرج کنید، چون قابلیتت سخت شوندگی کار را برای شما آسان کرده است.

تمرکز بزرگ مورتال شل جدا از جنگیدن، بر روی اکتشاف متمرکز است و این بخشی از سیستم بازی است. شما بیشتر وقت خود را صرف کاوش در Fallgrim می‌گذرانید و به همین خاطر با سه معبد بزرگ در این بازی مواجه می‌شوید. در این معبد بزرگ باید به سه باس بجنگید. هر معبد به طور قابل‌ملاحظه‌ای با سایر معابد متفاوت است و هر کدام دارای معماری و شرایط خاص خود هستند که ایده‌های مبتکرانه برای مبارزه را می‌طلبند؛ از جمله یک غار عمیق، تونل یخی، یک دخمه شعله‌ور و یک برج ابسیدان پیچ خورده که ما مشابه آنها را در بازی‌های Destiny 2 و کنترل دیده‌ایم. هر مکان چالش‌های خاص خود را دارد و کاوش در آنها می‌تواند پاداشی برای شما به همراه داشته باشد که شما بتوانید سلاح خود را ارتقا دهید.

بررسی بازی مورتال شل
بررسی بازی مورتال شل
بررسی بازی مورتال شل
بررسی بازی مورتال شل
بررسی بازی مورتال شل
بررسی بازی مورتال شل

شما در زمان گشت و گذار برای یافتن جنازه 4 جنگنجو، چیزهای را در مسیر اکتشاف خود در بازی پیدا می‌کنید که نمی‌دانید چه اثری بر شما دارد تا آنکه آنها را امتحان می‌کنید. این مسئله در سیستمی به نام آشنایی / Familiarity نمایان می‌شود، جایی که به شما این امکان را می‌دهد تا وسایلی را که در بازی می‌یابید را امتحان کنید و درک خود را از آنها عمیق‌تر نمایید. ممکن است یک قارچ عجیب و غریب، یک گوشت پوسیده یا یک دسته از مهتاب‌های مشکوک پیدا کنید، اما نمی‌دانید که اینها چه تاثیری بر شما می‌گذارد تا زمانی که آنها را در صورت خود قرار دهید. استفاده از یکی از این موارد خصوصیات آن را آشکار می‌کند و در صورت استفاده مجدد، باعث ایجاد آشنایی بیشتر و موثرتر کردن آن می‌شود. گاهی اوقات برای سرگرمی هم می‌توانید از سیستم Familiarity برای بررسی موارد غیر ضروری بهره بگیرید که شاید جالب باشد.

بررسی بازی مورتال شل
بررسی بازی مورتال شل
بررسی بازی مورتال شل

سیستم Familiarity شما را ترغیب می‌کند در جهان مورتال شل بسیاری از چیزهایی را که می‌بینید آزمایش کنید و حس کنجکاوی شما برانگیخته شود. ما در یک مورد از قارچ سمی استفاده کردیم که ما را مسموم کرد و در نخستین مبارزه کشته شدیم. اما بعد از آن با خوردن چند قارچ دیگر، بدن ما شروع به مقاومت در برابر سم نمود.

شما می‌توانید داستان شل‌هایی را که پیدا می‌کنید، کشف نمایید. هنگامی که قفل شل‌ها را باز می‌نمایید می‌توانید به زندگی “قبلی خود” و “افرادی که در آن‌ها بودید” نگاهی بیندازید، که ارتباط با شخصیت‌های دیگر را که با آنها روبرو هستید نشان می دهد و اطلاعاتی در مورد آنچه در جهان Fallgrim اتفاق می‌افتد را از طریق تجربیات شل‌های خود به شما ارائه می‌دهد.

بررسی بازی مورتال شل / Mortal Shell

در برخی مواقع دشمنان به یکباره به شما حمله می‌کنند و شما باید از دست آنان فرار کنید و گاهی این امر امکان پذیر نیست و شما در یک گوشه گیر می‌کنید و کشته می‌شوید. جدا از این، برخی مواقع بدشانسی نیز می‌آورید، چون محل ذخیره کردن بازی / Save آنقدر دور است که با شکست خوردن و کشته شدن شما مجبور می‌شوید از یک مکان بسیار دورتر از جایی که اکنون کشته شدید، شروع کنید که شاید برای شما ناراحت کننده و کلافه کننده باشد.

جمع بندی

بازی مورتال شل توانسته یک تجربه متفاوت‌تر از سایر بازی‌های سولزلایک ارائه دهد و در این قالب باقی نماند، زیرا المان‌هایی دارد که آن را کمی خاص‌تر می‌کند و حال و هواوی رازآلود آن سبب می‌شود بسیار جذاب باشد. با این حال، مورتال شل توانایی ارائه اکثر المان‌های ژانر سولزلایک را داراست و از این رو می‌تواند برای علاقمندان به این سبک هم بسیار عالی باشد. مورتال شل همچنین یک بازی زیبا و دوست داشتنی، عجیب و فریبنده و عمیق است که شما را به خاطر سرگردان کردن در مسیرهای پیچیده و به چالش کشیدن کشنده‌ترین دشمنانش پاداش می‌دهد.

مقالات مرتبط

بررسی بازی پادشاهان صلیبی 3؛ جایگزینی شایسته برای پادشاهان صلیبی 2

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی Stronghold Warlords؛ جنگ سالاران در خدمت شما هستند

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی هایپر اسکیپ؛ تازه وارد دنیای بتل رویال

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی سایبرپانک 2077؛ به یک افسانه تبدیل شوید

تحریریه ریویوتک

بررسی نسخه پی سی بازی دث استرندینگ؛ جهان مرموز سم پورتر بریجز

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی اساسین کرید والهالا؛ نبردهای خونین وایکینگی در انتظار شماست

تحریریه ریویوتک
اشتراک در
آگاهی از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
نمایش تمامی دیدگاه‌ها