ریویوتک
بررسی بازی

بررسی بازی ویست‌لند 3؛ نقش آفرینی که نباید از دست داد

دنیای بازی ویست‌لند 3 / Wasteland 3 دنیایی جذاب نیست، زیرا توسط یک حمله هسته‌ای نابود شده است و اندک بازماندگان آن باید خود را با زندگی جهان پس از این فاجعه عادت دهند و آن را تحمل کنند. با این حال، افرادی هستند که با اراده آهنین خود قصد دارند این دنیا را برای خود از دنیایی بد و ناامید کننده به دنیایی پر شکوه و جلال تبدیل کنند.

بررسی بازی ویست‌لند 3 / Wasteland 3

ویست‌لند 3 از بسیاری جهات، بازی نقش آفرینی است که همه طرفداران این ژانر به آن نیاز دارند و موردی است که همه می‌توانند کاملاً از آن لذت ببرند. این واقعاً هر آنچه طرفداران این ژانر از آن انتظار دارند را در خود جای داده است: یک داستان دلچسب پر از شخصیت‌های زیبا، مکانیک عمیق، سیستم نبرد جذاب، تعداد زیادی محتوا و قدرت انتخاب، زیرا تمام تصمیماتی که گیمر می‌گیرد، داستان بازی را قطعاً شکل می‌دهد، مهم نیست که در نگاه اول این تصمیمات کوچک باشند یا بزرگ، بالاخره تاثیر خود را می‌گذارند.

بررسی بازی ویست‌لند 3 / Wasteland 3

همانند نسخه‌های قبلی این بازی، گیمرها کنترل گروهی از تکاوران (رنجرز / Rangers) که در دنیای بعد از این حمله هسته‌ای و در تگزاس و آریزونا تشکیل شده‌اند را برعهده دارند. این گروه به کمک جوامعی که از حمله هسته‌ای جان سالم به در برده‌اند، می‌شتابند. جنگ هسته‌ای مذکور بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی و در سال 1998 اتفاق افتاده است.

این تیم با نام “تیم نوامبر / November Team” به کلرادو فرستاده شده است تا به پدرسالار، حاکم غیر رسمی این ایالت کمک کنند و کلرادو را از نابودی نجات دهند. اما، از همان ابتدا، اوضاع ناخوشایند به نظر می‌رسد، زیرا تیم نوامبر قبل از ملاقات با پدرسالار توسط یك گروه مسلح مورد حمله قرار می‌گیرد، حمله‌ای كه گروه را از بین می‌برد و فقط چند نفر زنده می‌مانند. پس از چنین فاجعه‌ای، تکاوران عقب نشینی نکرده و بازمانده‌های تیم نوامبر، مقر جدید خود را تأسیس کرده و درگیر یک اختلاف خانوادگی می‌شوند که می تواند چهره کلرادو و آنچه را که از ایالات متحده باقی مانده است، تغییر دهد.

بررسی بازی ویست‌لند 3 / Wasteland 3

درگیری خانوادگی پدرسالار تنها بخش کوچکی از داستان عظیم ویست‌لند 3 را تشکیل می‌دهد و مبارزه تیم نوامبر به همینجا ختم نمی‌شود. با این حال، هدف از گنجاندن نزاع خانوادگی پدرسالار، نمایش توانایی‌های تیم نوامبر است. تیمی که باید به مکان‌های دیگر کلرادو هم رفته و مشکلات به وجود آمده برای سایر جناح‌ها را نیز حل کند و بدون آنها مشکل حل نخواهد شد. بدین ترتیب همانطوری که در بالا بدان اشاره داشتیم تصمیم شما به عنوان بازی کننده بسیار مهم است و سرنوشت این جناح‌ها را شکل می‌دهد. شما مجبور هستید طرف یک جناح درگیر را بگیرید و در اینجا اخلاق مداری مهم نیست، مهم زنده ماندن است. همه این موارد سبب می‌شوند که داستان بازی ویست‌لند 3 بسیار واقعی جلوه نماید.

اگر داستان بازی خوب باشد و گیم پلی نتواند آن را به خوبی ارائه کند، داستان بازی قطعا در گیم پلی بد گم خواهد شد اما Wasteland 3 یک گیم پلی عالی را ارائه می‌کند و ژانر نقش آفرینی را به خوبی به نمایش می‌کشد.

بررسی بازی ویست‌لند 3 / Wasteland 3

قبل از شروع بازی از گیمر خواسته می‌شود تا یک یار را برای خود برگزیند و گیمر این حق دارد بین یارهای موجود انتخاب کند یا اینکه یک یار کاملا سفارشی با ظاهر و امکانات شخصی سازی شده را بیافریند. برای شخصی سازی امکانات زیادی وجود دارد و می‌توان ذوج خود را به صورت کاملا دلخواه در آورد. همچنین می‌توان برای هر شخصیت ایجاد شده یک مبدا انتخاب کرد که به آنها پاداش‌های خاصی از جمله افزایش تجربه کسب و کار و غیره اعطا کند. مطمئناً شخصی سازی می‌تواند بر روی مهارت و نحوه استفاده ذوج شما از سلاح‌های گوناگون تاثیر بگذارد. همچنین می‌توانید یک یار با مهارت کاملا تخصصی ایجاد کنید. در این صورت، یار شما در حوزه‌های مرتبط کاملا عالی رفتار می‌کند اما در سایر حوزه چندان خوب نخواهد بود. این بازی تمام تلاش خود را می‌کند تا توضیح دهد که دقیقاً هر مهارت چه چیزی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، چیزی که باعث می‌شود Wasteland 3 برای تازه کارهای RPG بسیار جذاب باشد.

بررسی بازی ویست‌لند 3 / Wasteland 3

ایجاد شخصیت اختیاری یک ویژگی جالب دیگر نیز دارد و آن امکان اختصاص دادن یک کنجکاوی به شخصیت‌ها است. در این صورت شخصیتی که شما ایجاد کردید دارای مزایا و معایبی خواهد بود و شما باید در کنار آن باشید تا بتوانید از خلاقیت خود برای بهتر کردن کاراکتر ساخته شده خود استفاده نمایید. این یک چالش جالب برای شما خواهد بود.

بررسی بازی ویست‌لند 3 / Wasteland 3

شخصیت سفارشی سازی شما، خود را در میدان نبرد نشان می‌دهد و شما آنجا می‌توانید بفهمید شخصیت ساخته شده شما تا چه میزان کارایی دارد. کیفیت واقعی آنها در طول مبارزه تاکتیکی بازی نشان داده می‌شود که یکی از بهترین ویژگی‌های Wasteland 3 است. هنگامی که دشمنان با گیمرها درگیر شدند، بازیکنان و هوش مصنوعی به نوبت شخصیت‌ها را به اطراف جبهه‌های جنگ منتقل می‌کنند، از پشت سر خود محافظت می‌کنند، حملات منظم را ترتیب می‌دهند و توانایی‌های ویژه خود را به کار می‌گیرند. برای استفاده از موارد فوق شما قابلیتی به نام Action Points یا به اختصار AP را خواهید داشت. هر کاری که می‌کنید مقداری از AP را مصرف می‌کنید و بنابراین باید برای مصرف آن برنامه ریزی داشته باشید تا دچار مشکل نشوید. ممکن است شما AP های خود را صرف حرکت به یک موقعیت مطلوب کنید، اما به اندازه کافی برای حمله کردن کافی نیست. میدان جنگ بسیار تعاملی است، بنابراین نباید بگذارید دشمنان شما از تانکرهای سوخت و هیدروژن به عنوان یک پوشش استفاده کنند و شما باید آنها را منفجر کنید تا هم پوشش‌ها را از بین ببرید و هم به دشمنانتان آسیب وارد سازید. علاوه بر این، می‌توانید از رایانه‌ها و دیگر وسایل موجود، برای فعال کردن تله‌های انفجاری استفاده کنید و دشمنانتان را نابود سازید. تعداد گزینه‌های مبارزه، همراه با امکانات سفارشی سازی، باعث می‌شود که کاربر در بازی Wasteland 3 هرگز احساس خستگی نکند.

بررسی بازی ویست‌لند 3 / Wasteland 3

مکانیک واکنشی و تعاملی تنها به میدان نبرد و جنگ Wasteland 3 محدود نمی‌شوند، بلکه به کل جهان آن محدود هستند. کلرادو پسا آخرالزمانی که در بازی به تصویر کشیده شده جهانی است که با انتخاب و تلاش گیمر و همچنین راه و روش‌هایی که انتخاب می‌کند، از بسیاری جهات شکل می‌گیرد. گیمر می‌تواند راه و روش قبلی خود را اصلاح کند ولی باید بدانید که روش انتخابی بر اعتبار شما تأثیر می‌گذارد، که باعث می‌شود تیم شما بیشتر شناخته شود و باعث تغییر واکنش NPC ها به شما و همچنین ایستادن شما در کنار جناح‌های مختلف می‌شود که به قدرت می‌رسند. حتی اختلافات خانوادگی پدرسالار نیز به چند روش مختلف قابل حل است و اینکه چگونه این مشکلات حل خواهد شد و توازن قوا را چگونه تغییر خواهد داد، بر باقی ماجرا تأثیر خواهد گذاشت.

بررسی بازی ویست‌لند 3 / Wasteland 3

ترکیب تیم شما بر شکل گیری خط داستانی بازی تاثیر گذار است. حضور همراهان خاص در تیم شما به شما امکان می‌دهد تا داستان‌های شخصی آنها را بررسی کنید، مثل داستان انتقام جویی لوسیا وسون / Lucia Wesson، و حتی این فرصت را به شما می‌دهد که دنیای اطراف خود را به روشی کاملاً متفاوت تغییر دهید. NPC ها(Non-Player Character) یا همان شخصیت‌های غیرقابل بازی در اغلب موارد در مورد اتفاقات اظهار نظر می‌کنند و حضور آنها برای کسب اطلاعات بیشتر از این جهان پسا آخرالزمانی ارزشمند است. البته آنها به اندازه تکاورانی که در طول بازی به شما ملحق می‌شوند، قدرتمند نیستند اما چیزهایی دارند که حضور آنها را توجیه می‌کند.

یکی از همراهانی که داشتن آن بسیار ارزشمند است، Kodiak نام دارد، یک وسیله نقلیه زرهی است که به عنوان وسیله اصلی حمل و نقل شما هنگام حرکت از مقر خود در کلرادو اسپرینگز به سایر مکان‌های نمادین موجود در این ایالت، از جمله شهر دنور، عمل خواهد کرد. این وسیله نقلیه به طور کامل با تعداد زیادی سلاح و آیتم‌های مختلف قابل تنظیم است و برای پیشبرد داستان بازی Wasteland 3 مورد نیاز خواهد بود. حتی بهتر از این، می توان Kodiak را در طول نبردها بر روی نقشه جهانی کنترل کرد. این وسیله نقلیه می‌تواند به عضو جدایی ناپذیر از تیم شما بدل گردد.

بررسی بازی ویست‌لند 3 / Wasteland 3

Wasteland 3 با داشتن بسیاری از ویژگی‌ها و مکانیک‌ها برای پیگیری کردن، به نظر می‌رسد یک RPG فوق العاده دشوار باشد، اما خوشبختانه اصلا اینگونه نیست و برای تازه واردها این بازی بسیار آسان سازی شده است و این گیمرها از بازی مذکور دلزده نخواهند شد. بازی از یک منو عالی برخوردار است که همه چیز را به خوبی به نمایش می‌کشد منجمله آمار / Stats، مهارت‌ها / Skills، پاداش‌ها / Perks و سوابق / Quirks یک شخصیت. همه چیز به درستی توضیح داده شده و هر پیشرفتی که با صرف نکات مربوطه انجام شود به وضوح برجسته شده و از سرمایه گذاری بازیکنان در آمار و مهارت‌هایی که نمی خواهند توسعه دهند جلوگیری می‌کند. استفاده از Mission Log نیز بسیار ساده است و نقشه نیز وجود دارد که به بازیکنان این امکان را می‌دهد تا نقاط و ایستگاه‌هایی را مشخص کنند تا راحت و آسان بتوانند به آن دست پیدا کنند. Wasteland 3 بازی‌ای است که احترام زیادی به وقت بازیکن می‌گذارد و وقت گیمر را برای یادگیری چیزهای بیهوده هدر نمی‌دهد. این مسئله برای بازی که تمام کردنش 60 ساعت طول می‌کشد، عالی است و سبب می‌شود که گیمر زود کلافه و خسته نشود.

بررسی بازی ویست‌لند 3 / Wasteland 3

همچنین چهار سطح بازی در Wasteland 3 وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  • Rookie
  • Wastelander
  • Ranger
  • Supreme Jerk

Rookie برای تازه واردان است که می‌خواهند یک داستان نرم و ساده داشته باشند بدون هرگونه کشت و کشتار.

Wastelander برای تازه واردانی که طالب کمی خشونت هستند

Ranger برای گیمرهایی که قصد دارند دنیای بی رحم و با کشتار زیاد را تجربه کنند و چالشی را برای خود بسازند

Supreme Jerk که یک دنیای بی رحم و غیر منصفانه را برای گیمرهای حرفه‌ای این بازی فراهم می‌کند تا عیار واقعی آنها را مشخص سازد

بررسی بازی ویست‌لند 3 / Wasteland 3

با این حال مهم نیست که کدام یک از این سطح‌ها را انتخاب می‌کنید، لیست عظیم راهنمایی‌ها و ترفندهای Wasteland 3 به شما کمک می‌کند تا در دنیای یخ زده و برفی کلرادو زنده بمانید.

رابط کاربری این بازی نه تنها بسیار کاربردی و با کارایی بالاست، بلکه از لحاظ ظاهری نیز بسیار زیبا دیزاین شده است. همچنین طراحی بازی طوری انجام شده که مکان‌ها و شخصیت‌های بازی خیلی راحت از هم قابل تشخیص باشند. در مورد گرافیک بازی هم باید بگوییم که قطعا بهترین نیست اما برای یک بازی نقش آفرینی در این سطح بسیار عالی است و شما می‌توانید به لطف تنظیمات گوناگونی که دارد، آن را در رایانه‌های ضعیف‌تر نیز اجرا کنید. علاوه بر این، نورپردازی و افکت‌های درون بازی شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد و همچنین احساس خوبی از گفتگو با شخصیت‌های مهم (NPC ها) بدست خواهید آورد، زیرا در هنگام گفتگو زاویه دوربین از سمت شما، شخصیت مقابل را به نمایش خواهد کشد که با دیدن شخصیت‌های مهم از طراحی جالب آنها لذت خواهید برد.

بررسی بازی ویست‌لند 3 / Wasteland 3

در تولید موسیقی و صداپیشگی بسیار دقت شده و غرق شدن در بازی را به صورت بالایی افزایش می‌دهد. این موسیقی متن دارای بسیاری از قطعات عالی است، از جمله اجرای عالی آهنگ‌های آمریکایی و آهنگ های کلاسیک راک اند رول مانند Monster Mash با عطر و طعم پسا آخرالزمانی که فضای عالی بازی را افزایش می‌دهد. صداپیشگی همچنین از کیفیت بالایی برخوردار است، گفتگوی تمام NPC ها، استادانه انجام شده است، اگرچه شاید این گفتگوها به درد ما پارسی زبانان نخورد!

جمع بندی

Wasteland 3 یک بازی نقش آفرینی است که طرفداران این ژانر امسال به آن احتیاج داشتند، زیرا هر آنچه یک بازی RPG برای عالی شدن نیاز دارد را ارائه می‌کند. داستان عمیق و پر کشش، نبردها و جنگ‌های بسیار متنوع، شخصیت‌های گوناگون، امکانات شخصی سازی بسیار بالا و جهانی که به گیمر نشان می‌دهد تا چه میزان تصمیماتش مهم هستند و بر سرنوشت جهان تاثیرگذارند. شاید گفته شود که بازی Wasteland 3 هیچگونه نوآوری ندارد اما باید بگوییم که بازی مذکور از آن دست بازی‌هایی که طرفداران ژانر نقش آفرینی به هیچ وجه نباید از آن عبور کنند و باید آن را تجربه نمایند.

*این بررسی با کمک وبسایت جهانی Wccftech نگارش شده است.

مقالات مرتبط

بررسی بازی هیتمن 3؛ آدمکش کچل و کد دار تو دل برو تر شده است!

تحریریه ریویوتک

بررسی نسخه پی سی بازی دث استرندینگ؛ جهان مرموز سم پورتر بریجز

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی اساسین کرید والهالا؛ نبردهای خونین وایکینگی در انتظار شماست

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی سایبرپانک 2077؛ به یک افسانه تبدیل شوید

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی Stronghold Warlords؛ جنگ سالاران در خدمت شما هستند

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی مدیوم؛ ماو به دنبال شماست!

تحریریه ریویوتک
اشتراک در
آگاهی از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
نمایش تمامی دیدگاه‌ها