ریویوتک
بررسی بازی ویژه

بررسی بازی اساسین کرید والهالا؛ نبردهای خونین وایکینگی در انتظار شماست

بیست و یکمین قسمت از مجموعه بازی‌های اساسین کرید نیز عرضه شد و علاقمندان به این بازی می‌توانند دنیای وایکینگی را هم تجربه کنند. اولین نسخه در این سری، اساسین کرید نام داشت که در 14 نوامبر 2007 برای کنسول‌های پلی‌استیشن 3 و ایکس باکس 360 منتشر شد و حالا نسخه جدید که اساسین کرید والهالا / Assassins Creed Valhalla نام دارد برای پلتفرم‌های گوناگونی همچون پلی استیشن 4، پلی استیشن 5، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس، ایکس باکس سری اس، رایانه‌های شخصی (PC) و گوگل استادیا عرضه شده است. خب، اگر طرفدار سری اساسین باشید که مطمئنا بازی را خریداری یا دانلود می‌کنید و به اجرای آن می‌پردازید و بد و خوب آن را به جان می‌خرید، ولی اگر سری‌های قبلی این بازی را اجرا نکرده‌اید و مردد هستید که آیا این بازی ارزش خرید یا دانلود را دارد، بررسی اساسین کرید والهالا را تا انتها بخوانید.

در ابتدای بازی، ما با یک ویدیو که داستان چگونگی ایجاد جهان براساس افسانه‌های وایکینگ را توضیح می‌دهد، روبرو می‌شویم. سپس و در حدود 800 سال بعد از میلاد مسیح، شخصیت اصلی داستان که اِیوُر / Eivor نام دارد را می‌بینیم که در دوران کودکی خود به سر می‌برد و ما را راهی نروژ می‌کند. ایور، دری را که جلوی او قرار گرفته را باز می‌کند و وارد یک مهمانی می‌شود که در آن پدرش (وارین / Varin) از او می‌خواهد که یک هدیه را به رئیس قبیله دهد. در هنگام عبور از جمعیت زیاد وایکینگ‌ها، ایور خردسال، مادر خود که روزتا / Rosta نام دارد را نیز مشاهده می‌کند. بعد از اینکه ایور رئیس قبیله را مشاهده می‌کند و پدر ایور در حال گپ زدن با رئیس قبلیه است، یک قبیله رقیب وایکینگ معروف به Ksotve به قبیله ایور حمله می‌کند. پدر ایور به جنگ این قبیله می‌رود. در هنگام این جنگ، مادر Eivor او را روی یک اسب قرار می‌دهد و به او می‌گوید که فرار کند. اما پس از اینکه ایور می‌بیند مادرش گیر افتاده، از اسب پایین می‌آید و به کمک مادرش می‌شتابد اما در نهایت جنگ به نفع قبیله رقیب تمام می‌شود و رهبر قبیله رقیب به پدر ایور می‌گوید تسلیم شود تا همسرش زنده بماند اما رهبر قبیله رقیب روی حرفش نمی‌ماند و پدر و مادر ایور را می‌کشد. در همین حال، یکی از اعضای قبیله، ایور را سوار بر اسب می‌کند و فرار می‌نماید اما در هنگام فرار به مشکل بر می‌خورند و ایور به روی یک دریاچه یخی پرتاب می‌شود و سپس بر روی دریاچه یخی گرگی به وی حمله می‌کند و ایور به زحمت با یک تبر گرگ را از پای در می‌آورد و بعد از این داستان، بازی شما آغاز می‌گردد و شما باید شخصیت مرد یا زن ایور را انتخاب نمایید. ایور به ظاهر کشته شده اما در واقع ایور اسیر قبیله‌ای شده که پدر و مادرش توسط آنها کشته شده‌اند و ایور برای رهایی از آنجا تلاش می‌کند و ناامید از سرزمین خود، از نروژ به سوی انگلستان عزیمت می‌کند.

بررسی بازی اساسین کرید والهالا

در سال 800 میلادی است که سفر واقعی ایور آغاز می‌شود و اولین کار شما یافتن قسمت کوچکی از حومه انگلیس برای اشغال قبیله خشن وایکینگ‌ها است. بعد اینکه مکان خود را پیدا کردید و نام آن را “Ravensthorpe” گذاشتید، باید شهرک خود را بسازید و همانند سایر وایکینگ‌ها به سایر قبایل حمله کنید. بناهایی مانند اسمیت در بروزرسانی سلاح‌های شما کمک می‌کنند، اصطبل‌ها در بروزرسانی و شخصی سازی اسب شما کمک می‌کنند در حالی که یک پادگان به شما کمک می‌کند تا سربازان خود را جذب کنید و به شما امکان می‌دهد یک “Jomsviking” شخصی ایجاد کنید که در حقیقت یک محافظ شخصی است. با این حال، شاید شما هم مثل ما فکر کنید که با بازی پادشاهان صلیبی مواجه هستید تا بازی اساسین، اما باید بگوییم که کاملا اینگونه نیست و شما آن سطح از سفارشی سازی شهرک و قبیله خود را که در بازی پادشاهان صلیبی وجود دارد، نخواهید داشت. علاوه بر این، در قبیله خود می‌توانید با افراد مختلف گفتگو کنید و به بازی‌های مختلف وایکینگی بپردازید.

بررسی بازی اساسین کرید والهالا

جهان در والهالا کاملاً عظیم است و اولین باری که روی نقشه زوم کردیم، سرگیجه گرفتیم. برای کاوش در این دنیای بزرگ شما اسب خود را دارید و برای جستجو همه جانبه و قابل اعتماد در مناظر بازی می‌توانید روی کلاغ / Raven دست آموز خود که Synin نام دارد، حساب باز کنید. در سری‌های قبل ما عقاب و شاهین را داشتیم که در والهالا به کلاغ تبدیل شده و به نظر می‌آید در سری‌های بعدی اساسین ما گنجشک و قناری را داشته باشیم!

جدا از تبدیل عقاب به کلاغ، قابلیت‌ها هم کمتر شده و حالا کلاغ اساسین تمام دشمنان را نشانه گذاری نمی‌کند و این کار در تعداد محدود و در مدت زمان محدود انجام می‌دهد. شاید این یک چالش برای شما به وجود بیاورد و کار شما را زیادتر و سخت‌تر کند. این سیستم ممکن است برای برخی کاربران جالب باشد اما ما همان سیستم قدیمی که عقاب تمام دشمنان و نقاط مهم را نشانه گذاری می‌کرد را دوست داریم.

همانگونه که در بالا بدان اشاره داشتیم، جهان عظیم بازی را می‌توانید با اسب خود طی کنید اما از قایق هم می‌توانید استفاده نمایید، اگرچه که خبری از جنگ قایق‌ها نیست، جنگی که می‌توانست بسیار به جذابیت بازی بیفزاید. مشکلی که در نقشه این بازی وجود دارد، این است که نمی‌دانید دقیقا باید کجا بروید و چه کار کنید و نقشه هم نشانگر خاصی ندارد که کار محول شده را باید کجا و چگونه انجام دهید. به طور مثال ما برای یک کار محول شده تنها در نقشه “به جستجوی یک باتلاق بروید / go search the swamp” را داشتیم و وقتی با صرف یک زمان طولانی به آنجا رسیدیم بازهم نفهمیدیم باید چه کار کنیم، چون در آنجا نه جنگی بود و نه هیچ چیز دیگری.

مطمئناً، کاوش در نقشه بزرگ بازی تنها کاری نیست که انجام می‌دهید. کار اصلی شما انجام ماموریت‌هایی است که به شما محول شده و همچنین حمله به دیگر قبایل و غارت منابع آنها. همانطور که گفتیم برای طی کردن مسیر می‌توانید از قایق و کشتی‌ها استفاده کنید. در جنگ قبایل می‌توانید سربازان خود را سوار بر کشتی کرده و در ساحل قبایل دیگر پهلو بگیرید. در این هنگام سربازان شما سریعا از کشتی پیاده شده و به افراد قبیله دشمن حمله‌ور می‌شوند. نبردهای تن به تن بخش جدایی ناپذیر از بازی است و ما خوشحالیم که می‌گوییم از زمان AC Odyssey بسیار بهتر شده است؛ اکنون می‌توانیم بگوییم که زمان زیادی برای بهبود این قسمت از بازی صرف شده است. یکی از تغییرات عمده در بازی این است که اکنون می‌توانید اسلحه‌هایی که با یک دست قابل بهره‌گیری هستند را با دو دست استفاده کنید و حتی در این هنگام، سپر را نیز انتخاب نمایید. حتی انواع سلاح‌های جدید مانند شلاق نیز در بازی وجود دارد. تیراندازی با کمان نیز بسیار بهتر شده است و هدفگیری با آن نیز بسیار روان‌تر انجام می‌پذیرد. نبردها بسیار رضایت‌بخش است و چه ضربه‌ای را با تبر وارد می‌کنید و چه ضربه وارده‌ای را دفع می‌کنید، احساس جالبی وجود دارد.

بررسی بازی اساسین کرید والهالا

اگر در والهالا مهارت خود را افزایش ندهید، تمام ضربات و صدماتی که وارد می‌کنید، ناچیز و به عبارتی بدرد نخور خواهند بود. در AC Valhalla سیستم مهارت بازبینی گسترده‌ای داشته است. در بازی‌های قبلی پس از بالارفتن امتیازات، مهارت کسب می‌کنید و سپس مهارت‌های مختلف را از بین گزینه‌های بسیار ناچیز ارتقا می‌دهید. در Valhalla تمرکز بر بالا رفتن سطح از بین رفته است، در عوض هر بار که مقدار خاصی از تجربه را کسب می‌کنید به شما امتیاز مهارت می‌دهد، صرف این مهارت‌ها سطح قدرت کلی شما را افزایش داده و به به شما امکان می‌دهد مناطق سخت‌تری را در بازی بدست آورید. به نظر می‌رسد یک تغییر کوچک است اما در عمل تفاوت عمده‌ای ایجاد می‌کند و به نظر می‌رسد که این بازی بیشتر اوقات با امتیاز مهارت به شما پاداش می‌دهد. صحبت از مهارت شد، سیستم درخت مهارت نیز به طرز گسترده‌ای بهبود یافته است، شما در حال حاضر طیف گسترده‌ای از مسیرها و گزینه‌هایی که می‌توانید در رابطه با مهارت انتخاب کنید را دارید. شما در واقع احساس خواهید کرد که شخصیت شما قوی‌تر می‌شود و شما در این بازی پیشرفت می‌کنید و توانایی نابودی چندین هدف را در یک زمان به دست می‌آورید. دشمنان را به زمین یا هوا پرتاب می‌کنید یا اینکه با تبر خود جمجه‌های آنها را خرد می‌کنید.

بررسی بازی اساسین کرید والهالا

در سری‌های قبلی بازی اساسین، وقتی با دشمنان‌تان می‌جنگید و از آنها ضربه می‌خورید، فرار می‌کردید و با بازیابی سلامتی دوباره به نبرد می‌پرداختید اما در والهالا اینگونه نیست و “جیره خوراکی” شماست که سلامتی شما را بازیابی می‌کند. بنابراین کیسه جیره خوراکی خود را با انواع گیاه و قارچ پر کنید. در ابتدای بازی پر کردن جیره خوراکی آسان است اما در ادامه کمی مشکل می‌شود. بنابراین در بازی باید بدانید که جیره خوراکی برای شما بسیار مهم خواهد بود. شما باید یاد بگیرید که جیره خوراکی خود را مدیریت کنید و قبل از اینکه به نبرد با دشمنان‌تان بروید از وضعیت جیره خوراکی خود باخبر باشید تا در نبرد با دشمنان به مشکل نخورید. نمی‌توانیم بگوییم که سیستم بدی است اما مطمئنا چالش برانگیز است.

وقتی این سیستم را می‌بینیم و همچنین کلاغ دست آموز بازی که همانند نسخه‌های قبلی عمل نمی‌کند، به این نتیجه می‌رسیم که چالش برانگیز کردن و سخت‌تر کردن بازی جزو دستور کار سازندگان بازی بوده است. نمی‌توانیم بگوییم این کار بد است یا خوب اما مطمئنا به اتمام رساندن بازی را طولانی‌تر می‌کند.

از نظر گرافیکی والهالا کاملاً خیره کننده است، از کوه‌های سر به فلک کشیده پوشیده از برف نروژ تا رودخانه‌ها و سرسبزی ظاهراً بی پایان انگلستان که در هر لحظه ما را متحیر می‌کرد. مناظر بسیار دقیق طراح شده است؛ حیوانات وحشی در اطراف مزارع و سربازان و شهروندان به طور یکسان در جاده‌ها و مسیرهای مختلف بازی عبور می‌کنند، به همین ترتیب شخصیت‌های بازی نیز از همان کیفیت برخوردار هستند و با مهارت بالایی به نمایش کشیده می‌شوند. اولین باری که ما به بالای کوهی در نروژ صعود نمودیم و بیرون آمدن بخار بسیار زیاد از دهان Eivor را در هر نفس مشاهده کردیم، کاملا لذت می‌بردیم؛ جزئیات در اینجا شگفت انگیز است. هنگامی که درون قایق هستید و مسیر هدف شما طولانی است، می‌توانید قایق را تنظیم کنید تا به صورت خودکار به سمت هدف شما برود و در این زمان این فرصت را خواهید داشت تا مناظر بسیار زیبای اطراف را که عالی طراحی شده است را مشاهده کنید. ما توصیه می‌کنیم حتما این کار را انجام دهید. در نبردها هم گرافیک خارق العاده‌ای وجود دارد و به طور مثال وقتی به دشمنان‌تان ضربه می‌زنید و خون آنها در هوا پخش می‌شود یا اینکه با تبر سر آنها را از تنشان جدا می‌کنید، یک صحنه واقعی پیش روی شما قرار دارد. فینیشرهایی که روی دشمنان اجرا می‌کنید نیز بسیار جذاب است و نشان می‌دهد سازندگان بسیار روی بازی کار کرده‌اند تا چنین صحنه‌های با گرافیک عالی و جزئیات بالا را ایجاد نمایند.

بررسی بازی اساسین کرید والهالا

با این حال از لحاظ گرافیکی یک مشکل وجود دارد و آن نمایش بازی در یک تلویزیون و با HDR فعال است. با HDR تصاویر بد نمایش داده می‌شوند. شاید این مسئله در ذهن متبادر شود که اشکال در تلویزیون است، اما از نظر تنظیمات تلویزیون مشکلی نیست، زیرا بازی‌های دیگر با HDR کاملاً خوب عمل می‌کنند، حتی تنظیمات داخل بازی اجازه نمی‌دهد تصاویر را برای نمایش مناسب با HDR تغییر دهید. در هر صورت، این نکته‌ای بود که در مورد این بازی باید می‌دانستید.

در مورد موسیقی باید بگوییم که به هیچ وجه از آن ناامید نمی‌شوید و از بازی اساینز کرید ادیسه نیز بسیار بهتر ساخته شده است. موسیقی الهام گرفته شده از وایکینگ کاملاً باورنکردنی است و صدای شلیک و ضربات سلاح در میدان جنگ شما را در همان لحظه تحت تاثیر قرار می‌دهد. صداگذاری در بازی نیز از استاندارد فوق العاده بالایی برخوردار است و شما در مکالمات این بازی آن را به خوبی درک خواهید کرد. البته شاید برای ما پارسی زبانان چندان قابل لمس نباشد اما در هر صورت کار صداگذاری بسیار خوب انجام شده است.

Assassins Creed Valhalla بیشتر از 40 ساعت گیم پلی را برای گیمرها فراهم ساخته و اگر ماموریت‌های جانبی را به آن بیفزایید، شاید زمان بیشتری برای اتمام بازی نیاز باشد. البته 40 ساعت در حالت معمول است و بستگی به شما دارد چگونه بتوانید بازی را پیش ببرید.

بررسی بازی اساسین کرید والهالا

بازی یاد شده، ویژگی‌های بسیار مثبتی دارد اما مشکلات بازی شکن و عملکردی هم در نسخه اولیه بازی وجود دارد که با پچ جدید آن نیز هنوز برخی از آنها باقی مانده است. مشکلات گرافیکی و صوتی و برخی از اشکالات ناخوشایند دیگر وجود دارد که البته با انتشار وصله‌های بیشتر در آینده، مطمئنا این مسائل حل خواهند شد.

جمع بندی

هر وقت از بازی دور می‌شدیم، می‌دیدیم که مدام داریم به آن فکر می‌کنیم و دلمان می‌خواهد برگردیم و در دنیای شگفت انگیزی که یوبی سافت مونترال ساخته است، قدم بزنیم. بازی اساسین کرید والهالا همه جوره دلنشین است و لحظات خوبی را برای شما رقم می‌زند. این بار بازی نسبت به نسل‌های پیشین چالش برانگیزتر و سخت‌تر شده است و می‌طلبد انرژی بیشتری برای آن بگذارید. اگر چالش‌ها را دوست دارید، اساسین کرید والهالا هم شما را دوست دارد.

*این بررسی با کمک وبسایت جهانی maxi-geek نگارش شده است.

مقالات مرتبط

بررسی بازی رزیدنت اویل ویلیج؛ جانشین شایسته رزیدنت اویل 7

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی مورتال شل؛ مشابه Souls در مقیاس کوچک

تحریریه ریویوتک

بررسی مادربرد گیمینگ MSI MPG Z590 Carbon EK X؛ ارزشمند برای خرید

تحریریه ریویوتک

بررسی گلکسی S21 Ultra 5G سامسونگ؛ غول چراغ جادو!

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی ریترنال؛ یک روگ لایک جذاب و چالش برانگیز

تحریریه ریویوتک

بررسی آیفون 12 مینی؛ فلفل نبین چه ریزه!

تحریریه ریویوتک
اشتراک در
آگاهی از
guest
3 دیدگاه
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
نمایش تمامی دیدگاه‌ها
آریا سعیدی

سلام. این بازی رو اجرا میکنم ولی یکم که بازی میکنم شروع میکنه به لگ انداختن و گیر کردن. به نظرتون مشکل از چیه؟

امیر کامپیوتر

چنین مواردی مطمئنا مربوط به بحث سیستم سخت افزاری و نرم افزاری شماست. اول سیستم نرم افزاریتون رو چک کنید ببینید آپدیت هست یا نه اگر همه چیز رو آپدیت کردید برید ببینید اصلا سخت افزار سیستم شما با حداقل مورد نیاز تطابق داره یا نه. اگر همه چیز اوکی بود دیگه باید ببینیم بازی چه ایرادی داره.

علی

خود بازی مشکل زیاد داره و احتمالا از خود بازی باشه. برا من که بی هیچ علتی و اروری یکدفعه میپره بیرون هرجایی هم میگم کسی نمیدونه مشکل چیه. هزار راه رو رفتم و درست نشده. تهش رسیدیم که مشکل از بازیه.