ریویوتک
کیبورد

بررسی کیبورد کورسیر K65 RGB Mini؛ نخستین کیبورد 60 درصدی کورسیر

کیبوردهای با فرم فاکتور کوچک که به 60 درصدی نیز مشهور هستند، در حال فراگیر شدن هستند و حالا یکی دیگر از برترین تولیدکنندگان لوازم جانبی رایانه نیز به آن پیوسته است. شرکت کورسیر را می‌گوییم که با کیبورد گیمینگ K65 RGB Mini در بازار کیبوردهای 60 درصدی اعلام حضور کرده است. کیبوردهای 60 درصدی فضای کوچکی را اشغال می‌کنند اما تمامی کلیدهای مورد نیاز کاربر را دارند و از این بابت نگرانی متوجه کاربران نخواهد بود. تاکنون شرکت‌هایی نظیر ریزر، هایپر ایکس و … در این بازار خودنمایی می‌کردند و حالا کورسیر هم می‌تواند با کیبورد گیمینگ K65 RGB Mini خودی نشان دهد. در هر صورت، ورود کورسیر به بازار کیبوردهای با فرم فاکتور کوچک را خوش آمد می‌گوییم اما ما اینجاییم تا این کیبورد را بررسی کنیم تا به طور دقیق بفهمیم کورسیر چه چیزی را برای گیمرها به ارمغان آورده است.

مشخصات Corsair K65 RGB Mini

سوئیچ‌هاCherry MX RGB Red (موردی که ما بررسی کرده‌ایم), Cherry MX Silent Red و Cherry MX Speed Silver
نورپردازینورپردازی رنگی برای هر کلید
حافظه داخلی8 مگابایت (حداکثر 50 پروفایل)
کلیدهای رسانهبا Fn
رابطUSB 2.0 Type-A
کابلقابل جدا شدن، بافته USB-C به USB-A
درگاه‌های دیگرندارد
نوع کلاهک (Keycap) کلیدهااز نوع پلاستیکی Doubleshot PBT
نرم افزارCorsair iCue
ابعاد294 میلی‌متر در طول، 105میلی‌متر در عرض، 44 میلی‌متر در ارتفاع
وزن570 گرم (0.57 کیلوگرم)
مشخصات دیگرABS plastic Esc keycap, ABS plastic spacebar, keycap puller

طراحی

مهمترین جنبه K65 RGB Mini اندازه آن است. ابعاد آن شامل 294 میلی‌متر در طول، 105میلی‌متر در عرض، 44 میلی‌متر در ارتفاع است، که آن را تقریبا شبیه HyperX Alloy Origins 60 با ابعاد (292 در 101.6 در 38.1 میلی‌متر) می‌کند. اگرچه، صفحه کلید 60٪ Corsair کمی سبک‌تر از HyperX (726 گرم در مقابل 570 گرم) می‌باشد. خبر بد برای کسانی که ارتفاع اضافی کیبورد را دوست دارند، وجود دارد و آن این است که K65 RGB Mini قابل تنظیم نیست، زیرا هیچ پایه قابل تنظیم ارتفاعی ندارد.

بررسی کیبورد کورسیر K65 RGB Mini

برای اینکه کورسیر چنین کیبورد کوچکی را طراحی کند، برخی کلیدها را حذف کرده و عملکرد آن را به کلیدهای مهمتری که بودنشان در کیبورد ضروری می‌باشد، سپرده است. برای این کار نیاز است همزمان کلید Fn را نگه دارید تا عملکرد مورد نظر را اجرا نمایید. به عنوان مثال، از کلید Backspace به عنوان کلید Delete هم استفاده می‌شود. ضمنا اگر نرم افزار کیبورد را دانلود و اجرا نمایید، این کلیدها قابل برنامه ریزی سفارشی نیز هستند. جلوتر در این مورد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

بررسی کیبورد کورسیر K65 RGB Mini

کلید فاصله / Spacebar جالب و خنک طراحی شده و هربار که از آن استفاده می‌کردیم، مشکلی نداشتیم و با ضربه زدن روی آن کلید منحرف نمی‌شد. استفاده از آن را راحت و خوب ارزیابی می‌کنیم.

تجربه تایپ کردن

برای جذب گیمرهایی که به سوئیچ آسان برای فشار دادن دکمه های کیبورد نیاز دارند، کیبورد K65 RGB Mini کورسیر دارای طیف وسیعی از گزینه‌های سوئیچ خطی است:

  • Cherry MX Silent Red
  • Cherry MX Speed Silver
  • Cherry MX RGB Red

ما کیبورد را با آخری آزمایش کردیم. مطابق آنچه وبسایت Cherry عنوان داشته، مشخصات این سوئیچ به شرح زیر است:

طول عمرسطح صداکل مسافت حرکت سوئیچفاصله لازم برای تحریک سوئیچنیروی اولیه برای کارکردنیروی موثر برای کارکردفشارنوع رفتار
مناسب گیمرهای تازه کار با کارکرد روان و آسان50 میلیون کلیکساکت4 میلی‌متر2 میلی‌متر30 گرم45 گرمسبکخطی جامد

بعد از حدود یک هفته استفاده از K65 RGB Mini، ما در آزمون تایپ ده انگشتی سایت 10fastfingers.com به طور متوسط 125 کلمه در دقیقه (wpm) با دقت 97.7 درصد را ثبت کردیم. این تعداد بیشتر از میزانی است که با کیبورد HyperX Alloy Origins به ثبت رساندیم (117 کلمه در دقیقه). البته این افزایش شاید مربوط به آشنایی ما با نحوه کارکرد این سایت و همچنین کیبوردهای 60 درصدی باشد.

بررسی کیبورد کورسیر K65 RGB Mini

اگرچه این سوئیچ برای بازی کردن مناسب است اما برای تایپ کردن طولانی، کمی سبک می‌باشد. تجربه شما ممکن است متفاوت باشد اما از دیدگاه ما تردید در فشار دادن یک کلید موجب می‌شود با کوچکترین لمس اشتباه، حرف کلید ثبت شود و وقت شما در اینجا گرفته می‌شود.

البته کیبوردهای 60 درصدی نیاز به عادت کردن دارند و اگر به تازگی یک کیبورد مکانیکی 60 درصدی خریداری کرده‌اید، شاید از دیدن آن وحشت زده! شوید ولی کم کم به آن عادت می‌کنید.

بررسی کیبورد کورسیر K65 RGB Mini

اما بزرگترین مشکل استفاده از K65 RGB Mini میزان سر و صدا و عدم کنترل ارگونومی آن است. در یک مقایسه با کیبورد Alloy Origins 60 و کیبورد بزرگ Asus ROG Strix Scope RX با سوئیچ‌های مکانیکی اپتیکال و سایر کیبوردهایی که اخیراً تست کرده ایم، دارای صدای قابل توجهی در برخی از کلیدها است. هر بار که کلید “Shift” یا کلید “Space” را فشار می‌دادیم، به نظر می‌رسید که یک صندوق صدقات را تکان می‌دهیم!

تجربه بازی کردن (گیمینگ)

هنگام بازی کردن، K65 RGB Mini شباهت زیادی به دیگر کیبوردهای گیمینگ با سوئیچ‌های مکانیکی خطی دارد اما فضای بیشتری برای حرکات ماوس روی میز شما ایجاد می‌کند که یک نکته مثبت تلقی می‌شود. کلیدهای آن بازخورد خوب و روانی دارند، دقیقاً همان چیزی که کاربران از سوئیچ‌های خطی انتظار دارند. با این حال، گاهی اوقات این امر منجر به لمس ناخواسته و ثبت کلید اشتباهی می‌شود اما نه به اندازه‌ای که با این کیبورد به تایپ کردن می‌پرداختیم. البته این مشکل منحصر به کیبورد جدید کورسیر نیست و هر کیبوردی با مشخصات مشابه کیبورد کورسیر می‌تواند همین مشکلات را داشته باشد.

اما ویژگی پیشرفته‌ای که کیبورد K65 RGB Mini کورسیر ارائه می‌دهد و در این زمینه آن را خاص می‌کند، نرخ پاسخ دهی / نرخ نمونه برداری پیشرفته 8000 هرتزی است که 8 برابر سریع‌تر از کیبوردهای گیمینگ دیگر با نرخ 1000 هرتز می‌باشد. کورسیر این مهم را با فناوری جدید “Corsair Axon Hyper-Processing Technology” میسر کرده، فناوری که سال 2020 معرفی شد و این شرکت می‌گوید که با کمک تراشه 32 بیتی کورتکس شرکت ARM به این نرخ پاسخ دهی دست یافته است.

بررسی کیبورد کورسیر K65 RGB Mini

این میزان بسیار عالی است: برای درک بهتر این مضوع در نظر داشته باشید که یک کیبورد 1000 هرتزی حدود 1 میلی ثانیه زمان می‌خواهد تا رایانه فشار کلیک شما را بشناسد، در صورتی که کورسیر این زمان را برای کیبورد جدید K65 RGB Mini به 0.125 میلی ثانیه کاهش داده که بسیار عالی است. در بازی‌های اکشن و سریع، زمان پاسخ دهی بسیار مهم است و کورسیر با کیبورد خود این هدیه را به گیمرها داده است. البته کورسیر قبلا از نرخ 1000 هرتزی با کیبورد K100 RGB فاصله گرفته بود؛ کیبورد مذکور نرخ 4000 هرتزی را ارائه می‌دهد.

البته این موارد روی کاغذ هستند و حقیقت ما در بازی‌هایی نظیر هیلو / Halo و ولورنت / Valorant چیز خاصی مشاهده نکردیم و همان سرعتی را داشتیم که با کیبوردهای دیگر تجربه می‌کردیم.

توجه داشته باشید که برای استفاده از نرخ نمونه برداری 8000 هرتز کیبورد K65 RGB Mini، باید نرم افزار iCue و همچنین پورت USB 3.0 Type-A و ویندوز 10 یا macOS 10.15 یا بالاتر بر روی سیستم شما نصب شده باشد.

نرم افزاری

K65 RGB Mini از قابلیت سفارشی سازی از طریق نرم افزار iCue برخوردار است. بیشتر تنظیمات را می‌توان مستقیماً روی کیبورد ذخیره کرد و کورسیر ادعا کرده که با 8 مگابایت فضای ذخیره سازی روی آن بین 50 تا 200 پروفیل می‌توان داشت. (با اینکه روی جعبه این کیبورد عدد 200 پروفایل نوشته شده اما بررسی ما نهایت 50 پرفایل را نشان می‌دهد).

بررسی کیبورد کورسیر K65 RGB Mini

تنظیماتی که در فضای ذخیره سازی داخلی کیبورد K65 RGB Mini ذخیره شده‌اند با استفاده از کلیدهای مختلف تغییر دهنده به راحتی فراخوانی می‌شوند. طرح پیش فرض دارای تنظیمات پروفایل، سطح روشنایی و افکت‌های نورپردازی است که به کلیدهای “Z” تا “B” اختصاص داده شده است. همچنین از میانبرهای کیبورد می‌توانید برای ضبط، اختصاص و حذف ماکرو استفاده کنید بدون اینکه از قبل وارد iCue شوید.

iCue تنظیمات خود را به شش دسته تقسیم می‌کند: دسته Key Assignment، دسته Hardware Key Assignments، دسته جلوه‌های روشنایی، دسته نورپردازی سخت افزار، دسته عملکرد / Performance و دسته تنظیمات دستگاه / Device Settings. تغییراتی که از طریق کلید Assignments و جلوه‌های روشنایی ایجاد می‌شوند فقط در هنگام اجرای نرم افزار موثر هستند. تغییرات ایجاد شده در سایر دسته‌ها همچنان ادامه دارد، البته در صورتی که یکبار در فضای ذخیره سازی کیبورد، ذخیره شده باشند.

در دسته Key Assignment می‌توانید با یک دکمه زبان سیستم را تغییر دهید یا اینکه کیبورد را به ماوس تبدیل نمایید. همچنین می‌توانید کلیدهای این دسته را برای انجام کارهای پیچیده‌تر، مانند درج متن از پیش تعیین شده، راه‌اندازی برنامه‌های خاص، کنترل پخش رسانه و اجرای ماکرو، تنظیم کنید.

هر کلید دو سطح سفارشی سازی را ارائه می دهد. اولین کلید با فشار دادن کلید به خودی خود فعال می‌شود، بنابراین ما آن را برای کلیدهایی که کاربرد زیادی دارند توصیه نمی‌کنیم. اگر زیاد از کلید Shift استفاده نمی‌کنید، شاید منطقی باشد که به جای آن عملکرد دیگری انجام شود. سطح دوم سفارشی سازی هنگامی که کلید در کنار کلیدهای تغییر دهنده Fn و Menu فشار داده می‌شود، عمل مشخص را انجام می‌دهد و کورسیر گفته که کلیدهای اضافی تغییر دهنده به زودی در دسترس خواهند بود.

دسته نورپردازی RGB مطابق انتظار عمل می‌کنند. K65 RGB Mini نور پس زمینه RGB را برای هر کلید ارائه می‌دهد که می‌توانید با جلوه‌های روشنایی داخلی iCue آن را اصلاح کنید. هر یک از این جلوه‌ها حداقل برخی از سطح سفارشی سازی را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد، از جمله توانایی کنترل میزان روشنایی، رنگ‌ها، مناطق تحت تأثیر کیبورد و نحوه رفتار آنها.

دسته Performance عمدتا کنترل نحوه فعال شدن ویژگی قفل ویندوز / Windows Lock را با فشار دادن توابع Fn + Win ارائه می‌دهد: این دسته همچنین رنگ‌های شاخص نشان‌داده‌ شده در زمانی که یک کلید قفل می‌شود، یک پروفایل فعال شده یا یک ماکرو ثبت شده‌ است را کنترل می‌کند.

دسته تنظیمات دستگاه برای آپدیت سفت افزار یا فریمور / Firmware کیبورد K65 RGB Mini، مدیریت پروفایل ذخیره شده در حافظه داخلی آن، کنترل روشنایی آن و تغییر Active Keyboard Layout استفاده می‌شود. همچنین تغییر در میزان نرخ نمونه برداری را ارائه می‌دهد: 125، 250، 500، 1000، 2000، 4000 یا 8000 هرتز.

جمع بندی

کیبورد K65 RGB Mini نخستین تلاش کورسیر برای ورود به بازار کیبوردهای با فرم فاکتور کوچک موسوم به 60 درصدی است. این کیبورد محصولی زیبا و جذاب است که فقط با سوئیچ‌های خطی در دسترس است. کیبورد یاد شده کابل USB C-to-A قابل جدا شدن و نرخ نمونه برداری 8000 هرتز را ارائه می‌کند. این کیبورد ارزان قیمت نیست و از کلیدهایی از نوع پلاستیک PBT برخوردار شده که نسبت به سایر پلاستیک‌ها مقاوم‌تر است اما در استفاده ما مشخص شد آنچنان که گفته می‌شود در برابر ضربه مقاوم نیست. نور پس زمینه برای هر کلید و ویژگی‌های گسترده گیمینگ که توسط نرم افزار iCue فعال می‌شوند، می‌تواند گزینه خوبی برای خریداران محسوب شود ولی پینگ کردن برخی از کلیدها ناامیدکننده است.

بررسی کیبورد کورسیر K65 RGB Mini

با این حال باید بگوییم که کورسیر نخستین گام در ورود به بازار کیبوردهای 60 درصدی را محکم برداشته و کیبورد قابل احترامی را روانه بازارهای فروش نموده است. مطمئنا در آینده کورسیر حرف‌های بیشتری برای گفتن در بازار کیبوردهای 60 درصدی خواهد داشت.

*این بررسی با کمک وبسایت جهانی Tomshardware نگارش شده است.

اشتراک در
آگاهی از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
نمایش تمامی دیدگاه‌ها