ریویوتک
ماوس

بررسی ماوس گیمینگ Naga X ریزر؛ ماوسی با سطح حساسیت بسیار بالا

در برخی از بازی‌ها و برنامه‌ها نیاز دارید که کلیدهای بیشتری را روی ماوس خود داشته باشید و اینجاست که ماوس‌های MMO کاربرد دارند. یکی از شرکت‌هایی که ماوس‌های گیمینگ و با کلیدهای فراوان را تولید می‌کند، ریزر است که به تازگی ماوس جدید ناگا ایکس / Naga X را روانه بازارهای فروش کرده که تعداد زیادی کلید اضافی و قابل برنامه ریزی بر روی خود دارد.

بررسی ماوس گیمینگ Naga X ریزر

از سال 2009 میلادی، کمپانی ریزر خط تولید ماوس‌های Naga که یک ماوس MMO هستند را ارائه داده است که هر یک از آنها بهترین ماوس‌های گیمینگ برای گیمرهای MMO هستند. هر مدل بین 6 تا 12 کلید را ارائه داده است که در طی سال‌های گذشته بروزرسانی شده است. به 2021 بیایید، جایی که ما Naga X را با صفحه 12 دکمه‌ای، RGB و جدیدترین فناوری ماوس Razer داریم.

بررسی ماوس گیمینگ Naga X ریزر

Razer Naga X با قیمت 80 دلار به جنگ ماوس Scimitar Pro RGB شرکت کورسیر رفته است. این قیمت بالاتر از برخی از ماوس‌های MMO دیگر است، مانند Redragon M913 Impact Elite یا ماوس Logitech G600 MMO که اکنون تنها 40 دلار از شما طلب می‌کند. در هر صورت ما اینجاییم تا ببینیم با 80 دلار، ریزر چه چیزی را به ما ارائه می‌کند و آیا ارزش دارد 80 دلار برای این ماوس بپردازیم. شایان ذکر است که تا زمان نوشتن این بررسی که 21 فروردین ماه 1400 می‌باشد، قیمت این ماوس در فروشگاه‌هایی نظیر دیجی کالا، حدود 4.9 میلیون تومان (با تخفیف 4.3 میلیون تومان) درج شده است.

مشخصات فنی

مشخصات / نام ماوسRazer Naga X
مدل حسگرRazer 5G Optical
سطح حساسیت100-18000 نقطه بر اینچ (DPI)
نرخ نمونه برداری (Polling Rate)125/500/1000 هرتز
کلیدهای قابل برنامه ریزی16
نورپردازی2x RGB 
کابل1.8 متری، بافته شده
اتصالUSB Type-A 
ابعاد (طول، عرض، ارتفاع)119.13 در 74.50 در 42.93 میلی‌متر
وزن110 گرم
قیمت 80 دلار

طراحی

اگر بگوییم که طراحی کلی Naga نسبت به پیشینیان تغییر نکرده است، بیراه نگفته‌ایم. Naga X مانند نمونه‌های قبلی خود برآمدگی ملایمی دارد که بیشتر در قسمت عقب ماوس قابل رویت است. در سمت راست، یک نقطه استراحتگاه کوچک برای انگشت چهارم دست شما وجود دارد. به طور کلی، طراحی خوب این ماوس سبب شد که به راحتی در دستان بزرگ ما جای بگیرد. این ماوس از نظر ابعادی مشابه ماوس Naga Trinity این شرکت است اما از ماوس ردراگون (رد دراگون) M913 Impact Elite که دارای ابعاد 119.12 در 91.95 در 41.91 میلی‌متر است، کوچک‌تر می‌باشد.

Razer Naga XRedragon M913 Impact EliteRazer Naga Trinity
طول (میلی‌متر)119.13119.12119.12
عرض (میلی‌متر)74.5091.9574.42
ارتفاع (میلی‌متر)42.9341.9142.92
وزن (گرم)110129119

کلیدهای کلیک چپ و راست Naga X هر دو از سوئیچ‌های مکانیکی اپتیکال نسل 2 شرکت ریزر استفاده می‌کنند. آنها دارای یک کلیک سریع هستند که البته نیاز به نیروی تحریک زیادی دارند. در بین دو کلید اصلی ماوس یک چرخ اسکرول (غلتک) و یک کلید دیگر قرار دارد که به شما امکان می دهد 5 نوع تنظیم سرعت ماوس یا همان CPI را تغییر دهید؛ در صورت تمایل می‌توانید آن را در نرم افزار Razer برنامه ریزی کنید. اینجاست که برخی از تغییرات طراحی احساس می‌شود. برخلاف ماوس بی سیم Razer Naga Pro و ماوس سیمی Naga Trinity، این یک کلید تکی است و نه دو کلید، بنابراین می‌توانید تنظیمات CPI خود را بالا و پایین کنید. دلیل حذف کلید دوم را نمی‌دانیم اما چیزی نیست که گیمر خیلی با آن درگیر باشد و هر لحظه بخواهد با آن کار داشته باشد که نبود دو کلید احساس شود. در غلتک ماوس نیز شیب و حرکت به سمت دیگری وجود ندارد که این ویژگی در مدل‌های پیشین از جمله Nagao Pro و Naga Trinity نیز وجود داشت.

در Naga X دو ناحیه روشنایی RGB وجود دارد: روی چرخ اسکرول و صفحه انگشتی 12 کلید. بر خلاف بسیاری از ماوس‌های گیمینگ، آرم کف دست که لوگو شرکت ریزر است، دارنده نورپردازی RGB نیست.

در نهایت، در قسمت زیرین ماوس Naga X سه پایه PTFE نسبتاً عریض قرار دارد تا به راحتی روی سطح مورد نظر بلغزد.

عملکرد (پرفورمنس)

ماوس Naga X از سنسور نوری 5G Razer استفاده می‌کند که حداکثر سطح حساسیت 18 هزار نقطه بر اینچ (CPI)، شتاب 50 گرم و حداکثر سرعت 450 اینچ در ثانیه (IPS) را ارائه می‌کند. این مشخصات با قابلیت‌های سنسور Naga Trinity مطابقت دارد اما CPI حدود 2000 واحد افزایش یافته است. سنسور 5G کمی ضعیف‌تر از آنچه در گران‌ترین ماوس بی سیم ریزر یعنی Razer Naga Pro (سنسور +Razer Focus) به کار رفته، خواهد بود، اما هنوز هم برای بازی‌های MMO و استفاده عمومی قابل اعتماد است. سنسور 5G ریزر همچنان مشخصات قدرتمندتری را نسبت به سنسور موجود در رقبایی همچون ماوس لاجیتک G600 با CPI حداکثر 8000، شتاب 30 گرم و حداکثر سرعت 160 اینچ در ثانیه، ارائه می‌کند.

برای بررسی این ماوس در هنگام بازی‌ها، ما به دو عنوان World of Warcraft و Final Fantasy XIV رجوع کردیم و آنها را اجرا نمودیم. در طول آزمایش این ماوس، متوجه شدیم که زدن کلیدهای 1-3 و 10-12 بسیار آسان است، زیرا لبه های بیرونی انگشت شست را اشغال می‌کنند. مسئله در کلیدهای 4-9 بود. آنها خیلی به هم نزدیک هستند و تفاوت در زاویه آنقدر زیاد نیست که بتواند مرتباً کلید سمت راست را بزنید. کلیدها دارای ارتفاع مختلف هستند، اما تفاوت‌ها آنقدر ناچیز است که به چشم نمی‌آیند. فشار دادن کلیدهای اشتباه در ردیف‌های میانی امری معمول خواهد بود.

بررسی ماوس گیمینگ Naga X ریزر

در این رابطه، رقبای ریزر بهتر عمل کرده‌اند. به عنوان مثال، لاجیتک G600 دارای همان دیزاینی است که لاجیتک آن را طراحی “دوتایی” می‌نامد و به کمک “دو مجموعه شش کلید که به دقت قرار گرفته‌اند” به تمایز کلیدها کمک می‌کند. ماوس Scimitar Pro RGB کورسیر هم فضای بسیار بیشتری بین کلیدها و الگوی متناوب بافت برای هر ردیف ارائه می‌دهد. هر دو گزینه تنوع و راحت بیشتری را ایجاد می‌کنند و به نظر ریزر باید از الگوهای خوب تقلید کند، حتی اگر مورد تمسخر رقبا و طرفدارانش قرار بگیرد.

ماوس لاجیتک G600
ماوس لاجیتک G600

راه حلی که ما انتخاب کردیم این بود که کلیدهای 7 و 9 را بدون محدودیت بگذاریم. اگر تشخیص کلیدهای ردیف میانی برای شما مشکل است، بهتر است که کلیدهای ردیف سوم را حذف کنید. ما این کار را کردیم و از 9 کلید دیگر نهایت استفاده را بردیم. ما در بازی‌های World of Warcraft و Final Fantasy XIV مشکلی زیادی نداشتیم و این کار کمک زیادی به ما کرد.

نرم افزاری

نرم افزار ساینپس / Synapse شرکت ریزر یکی از بهترین نرم افزارهای موجود برای سفارشی سازی کلیدهای ماوس است و شاید بتوانیم بگوییم در این مورد بی رقیب است، حتی اگر نرم افزار قدرتمند G Hub لاجیتک را پشت سر خود ببیند.

بررسی ماوس گیمینگ Naga X ریزر

صفحه اصلی Naga X در نرم افزار Synapse به شما امکان می‌دهد نقشه های هر کلید ماوس از جمله پیمایش به بالا، پایین و کلیک را تغییر دهید. در صورت تمایل حتی کلیک‌های اصلی چپ و راست را می‌توان تغییر داد. Naga X همچنین از Razer HyperShift پشتیبانی می‌کند که این مورد اجازه می‌دهد با استفاده از یک کلید سفارشی که انتخاب می‌کنید، به پروفایل سفارشی دوم سوئیچ کنید و به واقع تعداد کلیدهای ماوس به صورت مجازی دوبرابر خواهد شد.

می‌توانید پروفایل‌های کلید نامحدودی را در Razer Synapse ایجاد کنید، اگرچه فقط یک پروفایل می‌تواند در حافظه داخلی Naga X ذخیره شود. این مورد کمتر از ماوس‌های Naga Pro و Trinity است. هر دو موشواره ریزر می‌توانند پنج پروفایل داخلی را ذخیره کنند. پروفایل‌های Naga X می‌توانند به بازی‌های انتخابی شما اختصاص داده شوند و به طور خودکار با آنها راه اندازی شوند. به عنوان نمونه، ما برای کارهای عمومی یک پروفایل را تنظیم کردیم و برای بازی‌های MMO یک پروفایل دیگر.

نرم افزار Synapse جایی است که شما 5 تنظیم برای CPI خواهید داشت که از 100 تا 18000 می‌باشد و نرخ نمونه برداری هم در سه تنظیم 125، 500 و 1000 هرتز در دسترس است.

روشنایی و جلوه‌های استاندارد نورپردازی رنگی موسوم به RGB را می‌توان در Synapse تنظیم کرد، اما اگر می‌خواهید کارهای بیشتری انجام دهید، باید از نرم افزار افزودنی کروم استودیو / Chroma Studio ریزر استفاده کنید.

جمع بندی

در یک کلام بگوییم، ما ماوس Naga X را دارای ارزشمندی بالا برای خرید نمی‌دانیم. دلیلش هم واضح است، قیمت گرانی دارد و برخی ویژگی‌های مثبت ماوس‌های پیشین ریزر از آن حذف شده است. به عنوان مثال، ماوس Naga Trinity که به طور استاندارد دارای قیمت بالاتر است اما اکنون در برخی فروشگاه‌ها با قیمت حدود 80 دلار به فروش می‌رسد، دارای ارزش بیشتری برای خرید است؛ پروفایل‌های بیشتری در آن ذخیره می‌شود، غلتک ماوس دارای حرکات جانبی است و کلید CPI دوگانه را ارائه می‌کند و برخی ویژگی‌ها دیگر که این ماوس را بسیار انعطاف پذیر نموده است. با این حال نهایت سطح حساسیت آن 16 هزار ولی برای Naga X عدد 18 هزار تعیین شده که ماوس جدید ریزر تنها در این مورد برتری دارد و این مورد بسیار راحت قابل چشم پوشی است.

در این بین ماوس G600 لاجیتک هم وجود دارد که نصف بهای Naga X از شما طلب می‌کند یعنی فقط 40 دلار. ولی تنها مشکلش حداکثر DPI آن است که بسیار کمتر از Naga X ریزر است. با این حال، 40 دلار کمتر بسیار وسوسه انگیز است و برای ما ایرانی‌ها که نرخ برابری ارز بالایی را تجربه می‌کنیم، 40 دلار کمتر برای خرید یک ماوس گیمینگ بسیار به چشم می‌آید.

ضمنا گزینه دیگر یعنی Redragon M913 Impact Elite را هم می‌توانید با قیمت 50 دلار خریداری نمایید و با اینکه کیفیت ساخت یکسانی با ماوس ریزر ندارد اما ویژگی‌هایش تقریبا مشابه ماوس ریزر است.

با این حال، این موارد را نگفتیم که شما احساس کنید با ماوس بدی طرف هستید، نه کاملا برعکس ماوس ناگا ایکس ریزر در سطح فنی بسیار بالایی قرار دارد اما قیمتش طوری است که رقبا را برای خرید جذاب‌تر می‌کند. در هر صورت، امکان دارد در طول 2 تا 3 ماه آینده برخی فروشگاه‌ها این ماوس را با تخفیف عرضه کنند و شاید آن هنگام این ماوس ارزش بیشتری برای خرید داشته باشد.

*این بررسی با کمک وبسایت جهانی Tomshardware نگارش شده است.

مقالات مرتبط

بررسی ماوس بی سیم Orochi V2 ریزر؛ کوچولو وسوسه انگیز!

تحریریه ریویوتک
اشتراک در
آگاهی از
guest
2 دیدگاه
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
نمایش تمامی دیدگاه‌ها
محمدحسین

خیلی قیمتش بالاست، کی 4 میلیون پول موس میده؟

سهیل

پسرخاله من عشق گیم اینو چند روز پیش از دیجی کالا خریده. هرچی پول در میاره خرج سیستمش میکنه. خیلی هم وضعش خوب نیست ولی دیوونه گیمه و صد بار هم بهش گفتیم برای چی پول این چیزا رو میدی فایده نداره، کار خودشو میکنه. غروب که از سر کار میاد تا 12 1 شب یک کله بازی میکنه.