ریویوتک
بررسی بازی

بررسی بازی اوت رایدرز؛ یکی از بهترین‌های ژانر علمی تخیلی

بازی اوت رایدرز / Outriders یکی از بازی‌های خوبی است که دو بار توانستیم پیش نمایش ارائه شده آن در دو رویداد مختلف را بازی کینم و هر بار که این شانس را یافتیم، نهایت لذت را از این بازی بردیم. خب اکنون بازی عرضه شده و کاربران می‌توانند از اجرای آن نهایت لذت را ببرند.

تیراندازی، جنگ، غارت، سلاح‌های سنگین در یک محیط و موجودات تخیلی. اینها مواردی است که با اجرای بازی Outriders بدست می‌آورید و مطمئنا اگر این سبک را دوست داشته باشید، نهایت لذت را خواهید برد. البته این بدان معنا نیست که این بازی همه چیز تمام است و بی عیب و نقص نمی‌باشد ولی خب ارزش بازی کردن دارد.

بررسی بازی اوت رایدرز

قصه بازی از این قرار است که انسان‌ها نیاز دارند برای بقا و افزایش جمعیت خود سایر سیاره‌ها را برای زندگی کردن تسخیر نمایند. برای این منظور شما به سیاره Enoch اعزام می‌شوید تا با کاوش کردن در آن، یک چشم اندازه از این سیاره برای زندگی کردن را ارائه دهید. انسان‌ها فعلا در یک کشتی فضایی به نام Cryo Sleep حضور دارند و شما برای کاوش از آن پیاده شده‌اید.

بعد از کاوش در سیاره Enoch می‌فهمید که این سیاره آرام نیست و چشم انداز خوبی برای زندگی در آن وجود ندارد، زیرا طوفانی بزرگ (که به آن ناهنجاری / Anomaly گفته می شود) مکان شما را فرا گرفته و باعث وقایع پراکنده آب و هوایی و کشته شدن برخی از اعضای تیم شما می‌شود. با این حال، طولی نمی‌کشد که دوباره در Cryo Sleep قرار می‌گیرد و 31 سال بعد از خوابی عمیق، بیدار می‌شوید.

پس از بیدار شدن می‌فهمید که استعمار سیاره Enoch نتیجه خوبی نداشته است. اما، بعد از مواجه شدن با Anomaly تغییر می‌کنید. شما اکنون تغییر یافته‌اید. به عنوان یک فرد تغییر یافته، سرشار از انرژی ناشی از این ناهنجاری هستید که به شما قدرت‌ها و توانایی‌های ویژه‌ای می‌بخشد. در این هنگام سیگنال‌هایی به شما می‌رسد و شما برای یافتن منبع این سیگنال‌ها سفری را آغاز خواهید کرد.

بررسی بازی اوت رایدرز

در طول سفر، شما با مجموعه‌ای از شخصیت‌ها روبرو خواهید شد، بعضی از آنها برای یک ماموریت ظاهر می‌شوند و برخی دیگر مدت طولانی‌تری در کنار شما می‌مانند و بخشی از خدمه شما را تشکیل می‌دهند؛ اینان به عنوان یک متخصص کریتینگ، فروشنده و غیره عمل می‌کنند. این بدان معناست که اگر به چیزی نیاز داشته باشید، نیاز ندارد به مرکز خاصی بروید و همان جایی که هستید می‌توانید نیاز خود را برطرف سازید. ویژگی جالبی محسوب می‌شود و ما آن را دوست داشتیم.

30 دقیقه اول داستان بازی چیز خاصی ندارد و شاید شما را خسته کند و بگویید همین بود! کل داستان بازی از ایده‌ها و موضوعات جالبی تشکیل‌ شده، ولی در نهایت ناامید کننده ظاهر می‌شود.

فی نفسه واقعا بد نیست، اما مطمئناً هم خوب نیست. در واقع، این کاملاً همتراز با کارهای قبلی استودیو پیپل کن فلای / People Can Fly است، اگرچه Outriders فاقد هرگونه شوخ طبعی یا کاریزمای بازی توفان گلوله/ Bulletstorm است، ولی خب لحنی جدی‌تری دارد که در نهایت به هدف آن کمکی نمی‌کند.

مبارزه برای بقا

علی رغم کمبود جذابیت در بخش داستان، خوشحالیم بگوییم که مبارزات در بازی اوت رایدرز سرگرم کننده است و هرچه بیشتر به بازی بپردازید، بهتر و حرفه‌ای‌تر آن را دنبال خواهید کرد.

به عنوان یک بازی تیراندازی سوم شخص، شما می‌توانید همه آنچه را انتظار دارید انجام دهید: شلیک، مخفی کاری، کاور، آتش سوزی کور، دویدن، آشوب به پا کردن و غیره. اما آن چیزی که اوت رایدرز را جذاب‌تر می‌کند و یک جنبه بهتر سرگرمی را به نمایش می‌گذارد، مجموعه وسیعی از قدرت‌هایی که می‌توانید آنها را بر علیه دشمنانتان به کار بگیرید و آنها را نابود سازید.

بررسی بازی اوت رایدرز

در ابتدای بازی با این گزینه روبرو می‌شود که باید شخصیت خود را انتخاب نمایید؛ در این بازی چهار کلاس شخصیتی با سطح عملکردها و توانایی‌ها متفاوت وجود دارد که می‌توانید یک کدام از آنها را برای خود برگزینید. این چهار کلاس شامل موارد زیر است:

  • Pyromancer
  • Trickster
  • Devastator
  • Technomancer

به عنوان مثال با انتخاب شخصیت Pyromancer می‌توانید دشمنان را نشانه گذاری کنید یا اینکه با انتخاب Devastator همانند یک تانک قدرتمند وارد میدان نبرد شوید. ما Devastator را انتخاب کردیم، زیرا با صرف زمان کمتری توانستیم کار خویش را پیش ببریم. هر کلاس دارای هشت قدرت است که می‌توانید همزمان سه قدرت را تجهیز و فعال کنید و پس از باز کردن قفل، هر زمان که بخواهید می‌توانید آنها را غیرفعال کنید. در کنار کلاس‌های شخصیتی، یک سیستم درخت مهارت گسترده / Skill-Tree وجود دارد که می‌توانید با آن صاحب قابلیت‌های تازه‌ای شوید و یا اینکه توسط آن قابلیت‌های موجود را ارتقا دهید. به عنوان نمونه می‌توانید در بخش سلامتی، جان بیشتری برای محافظت از خود دریافت کنید.

همه اینها یک شخصیت انعطاف پذیر ایجاد می‌کند و شما می‌توانید دقیقا یک شخصیت سفارشی کاملاً مطابق نیاز خود را داشته باشید. بسیار بیشتر از آنچه در بازی‌هایی نظیر Destiny یا The Division می‌بینید. این قدرت‌ها یک تجربه منفعل و تکمیل کننده به شما ارائه نمی‌دهند، برعکس یک تجربه یکپارچه برای اجرای حرفه‌ای‌تر بازی نصیب شما خواهد شد. به عنوان نمونه شما می‌توانید با یک اخلالگر دشمنان را بی حرکت و بی حس کنید و سپس با یک اسلحه با گلوله‌های آغشته به آتش همه آنها را به صورت یکجا سوزانده و از بین ببرید. این است که می‌گوییم قدرت‌های مختلف به صورت یکپارچه در خدمت شما هستند.

بررسی بازی اوت رایدرز

یکی دیگر از وجه‌های جالب بازی اوت رایدرز این است که شما با کشتن دشمنانتان سلامتی خود را بازیابی می‌کنید و جان کامل برای ادامه بازی را بدست خواهید آورد. این کار حس خوبی را به ما منتقل کرد و مطمئن هستیم دیگر گیمرها هم از این ویژگی حس خوبی دریافت خواهند کرد. نیاز به کشتن برای بهبودی مطمئنا انگیزه شما برای کشتن دشمنانتان را افزایش خواهد داد و بازی را با انرژی بیشتری دنبال خواهید کرد.

درست است که سیستم مبارزاتی اوت رایدرز بسیار جذاب و هیجان انگیز است و وجود دشمنان عجیب و غریب و هیولاها در این بازی به هیجان آن افزوده است، اما جلوه‌های صوتی که در این بازی شنیده می‌شود، لذت اجرای بازی را دوچندان کرده است. به جرئت می‌توانیم بگوییم صدای درجه یک بازی و سیستم مبارزاتی یکی از بهترین‌هاست که در این چند ساله در یک بازی علمی تخیلی دیده‌ایم.

بررسی بازی اوت رایدرز

وقتی صحبت از نحوه برخورد Outriders با پیشرفت و شخصی سازی می‌شود، باید بگویم که در ژانر خود از همه قوی‌تر است. فراتر از سیستم جمع آوری غنائم و بدست آوردن اسلحه‌های افسانه‌ای و منحصر به فرد، پیشرفت و احساس قدرتمند شدن است که اجرای بازی را لذت بخش می‌کند و گیمر را ترغیب می‌کند به بازی ادامه دهد.

شخصی سازی سلاح‌ها و زره‌ها به شما این امکان را می‌دهند که مودهای مختلفی را بر روی آنها قرار دهید. در اوت رایدرز 125 حالت مختلف را می‌توانید بر روی آنها داشته باشید و در مکان‌ها و شرایط مختلف آنها را تجهیز نمایید و یا اینکه تغییر دهید. به عنوان نمونه می‌توانید در هر 10 ثانیه خسارت به دشمنان را بیشتر کنید یا در زمان لود اسلحه، هاله‌ای الکتریکی به دور خود ایجاد کنید تا آسیب نبینید.

بررسی بازی اوت رایدرز

این حالت‌ها اصلی ترین روش قدرتمند شدن شما در نیمه دوم بازی و تجربه جدایی ناپذیر این گیم هستند و جنبه سوم را به حلقه گیم پلی اضافه می‌کنند. سلاح‌ها، قدرت‌ها و حالت‌های 125گانه. همه آنها برای اجرای قدرتمندانه بازی Outriders بسیار حیاتی هستند و تسلط بر آنها بسیار سرگرم کننده خواهد بود. هرچه به پایان بازی نزدیک شوید، تسلط شما بیشتر خواهد شد و آن هنگام لذت بیشتری از اجرای بازی خواهید برد. برای ما که اینگونه بوده است.

صحبت از پایان بازی شد، پس از اتمام داستان اصلی، اکسپدیشن‌ها / Expeditions باز می‌شود، که اصلی‌ترین فعالیت پایان بازی در Outriders است. اکسپدیشن‌ها مبارزاتی با زمان 20 تا 30 دقیقه هستند که شما را در برابر امواج دشمن قرار می‌دهد تا به منابعی برای زنده ماندن بشریت برسید.

بررسی بازی اوت رایدرز

این Expeditions مبارزات سختی است که Outriders در برابر شما قرار می‌دهد و راه فراری هم وجود ندارد. اگر این مبارزات را در زمان کمتر (به عنوان مثال کمتر از 12 دقیقه) تکمیل کنید، پاداش خوبی دریافت می‌کنید.

این Expeditions تکراری نمی‌شوند، زیرا مبارزات در مکان‌های مختلف بازی که دیده‌اید، همچون کوه‌های برفی یا جنگل‌های انبوه و با 12 نفر مختلف انجام می‌شود؛ بدین معنی که شما هرگز پشت سر هم یکسان بازی نخواهید کرد. Expeditions سخت دنبال می‌شود ولی خب چالش برانگیز است و زمان زیادی را از شما می‌گیرد و حسابی شما را سرگرم خواهد کرد.

بررسی بازی اوت رایدرز

جمع بندی

اوت رایدرز یکی از بهترین بازی‌های علمی تخیلی است که دیده‌ایم و نهایت لذت را از اجرای آن برده‌‌ایم. درست است که روایت داستانی ضعیفی دارد اما سیستم مبارزاتی و ایده‌های خلاقانه آن آن آنقدر جذاب است که روایت ضعیف آن را پوشش می‌دهد. اوت رایدرز حدود 35 ساعت شما را سرگرم خواهد کرد و ما را که بسیار سرگرم کرده است. Outriders عنوانی است که این روزها زیاد به آن دست نمی‌یابیم؛ این یک تجربه جذاب از ابتدا تا انتها است.

*این بررسی با کمک وبسایت جهانی PSU نگارش شده است.

مقالات مرتبط

بررسی بازی رزیدنت اویل ویلیج؛ جانشین شایسته رزیدنت اویل 7

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی ریترنال؛ یک روگ لایک جذاب و چالش برانگیز

تحریریه ریویوتک

بررسی نسخه پی سی بازی دث استرندینگ؛ جهان مرموز سم پورتر بریجز

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی مدیوم؛ ماو به دنبال شماست!

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی سایبرپانک 2077؛ به یک افسانه تبدیل شوید

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی ویست‌لند 3؛ نقش آفرینی که نباید از دست داد

تحریریه ریویوتک
اشتراک در
آگاهی از
guest
2 دیدگاه
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
نمایش تمامی دیدگاه‌ها
سارا

اوایل خیلی با این مدل بازیها حال نمیکردم ولی الان خوشم اومده جذابن. لطفا بررسی ریترنال هم زودتر بزارید.

Mfighter

تکراری با گیم پلی خسته کننده. این توصیف من از outriders هستش و حقیقت من زیاد باهاش حال نکردم