ریویوتک
بررسی بازی ویژه

بررسی بازی رزیدنت اویل ویلیج؛ جانشین شایسته رزیدنت اویل 7

رزیدنت اویل ویلیج / Resident Evil Village دقیقاً همان چیزی نیست که شما فکر می‌کنید؛ حتی اگر دموی بازی را بازی کرده باشید، تریلرها را تماشا کرده باشید و اطلاعات زیادی در مورد قسمت هشتم این بازی فوق ترسناک کشف کرده باشید، بازهم اطلاعات سظحی از این بازی خواهید داشت و باید بگوییم این چیز خوبی است، زیرا موارد جدیدی برای کشف کردن وجود خواهد داشت و همه چیز در تکرار خلاصه نمی‌شود.

Resident Evil Village جانشین شایسته Resident Evil 7 است که مورد تحسین منتقدان قرار گرفته است. رزیدنت اویل 7 توانست ریشه‌های ژانر وحشت و بقا را زنده کند و حالا نسخه هشتم این مجموعه یعنی ویلیج نه تنها از تمام تجربیات قسمت هفتم استفاده می‌کند، بلکه کاستی‌های گذشته را نیز پوشش می‌دهد. به طور خاص، کپکام سرانجام فرمولی را پیدا کرده که نوید می‌دهد طرفداران باسابقه Resident Evil را به وجد بیاورد و تازه واردان را نیز خوشحال کند.

بررسی بازی رزیدنت اویل ویلیج

به بخش اکشن در بازی رزیدنت اویل 7 کمتر پرداخته شده بود ولی حالا در نسخه هشتم بیشتر به آن پرداخته شده و کپکام سعی کرده که یک تعادل را در این بخش به وجود بیاورد. Resident Evil Village بیشتر از نمونه قبلی خود به اکشن متمرکز است و از نظر گیم پلی لحظه به لحظه به Resident Evil 4 نزدیک‌تر است، اما این را با عناصر ترس و بقا در آمیخته است و این است که ویلیج را نسخه کامل‌تر و جذاب‌تری می‌دانیم. البته گاهی اوقات عدم وجود ترس در بازی سبب می‌شود که احساس ناامیدی به گیمر دست بدهد و به این فکر کند که بازی چندان ترسناک نیست و باید آن را رها کند اما در ادامه متوجه می‌شوید که اینگونه نیست.

آقای وینترز

رزیدنت اویل ویلیج سه سال بعد از مجموعه اتفاقات رزیدنت اویل 7 ادامه پیدا می‌کند و خوشبختانه، اگر Resident Evil 7 را بازی نکرده‌اید (یا آنچه را که اتفاق افتاده فراموش کرده‌اید) Resident Evil Village خلاصه‌ای از آنچه در نسخه قبلی رزیدنت اویل رخ داده را به شما ارائه می‌دهد.

ایتان و همسرش میا پس از شکست دادن Eveline و نجات از حمام خون در خانه بیکر توسط کریس ردفیلد و اتحاد ارزیابی امنیتی بیوتروریسم (BSAA) به اروپای شرقی نقل مکان کرده‌اند و BSAA قول داده است از زوج و نوزاد تازه متولد شده آنها یعنی رزماری محافظت کند. اما به دنبال حادثه‌ای در خانه جدید آنها، رزماری ربوده می‌شود و ایتان به یکباره خود را در دهکده‌ای عجیب (در رومانی) می‌یابد و ناامید از یافتن رزماری است.

بررسی بازی رزیدنت اویل ویلیج

با این حال، این دهکده بزرگ به شما این فرصت را می‌دهد تا در آن کاوش کرده وشخصیت‌های عجیب و غریبش را کشف کنید. در این گشت و گذار شما موجودات عجیب و غریبی را هم می‌بینید و هر لحظه احساس ترس برای شما حفظ خواهد شد.

محیط‌هایی که شما می‌خواهید آنها را کشف کنید، هرکدام ترس به خصوص خود را بر شما غالب می‌کنند؛ اگر در زمین‌های باز پوشیده از برف این روستا کاوش کنید، ترس اینکه هر لحظه و از هر طرف چیزی یا حیوانی به شما حمله کند را خواهید داشت یا اینکه در دالان‌های باریک خانه‌ها گذر می‌کنید، ترس از نوع دیگر را تجربه خواهید کرد. این مکان‌ها بدون خراب کردن آنچه قرار است رخ دهد، در گذر زمان تغییر می‌کنند و این است که گیم پلی این بازی برای گیمرها تازگی خواهد داشت. علاوه بر این ما متوجه شدیم که برخی اماکن این بازی یادآور قسمت‌های قبلی هستند؛ به عنوان نمونه، قلعه یادآور عمارت اصلی Resident Evil در نسخه اول است یا دهکده ورودی قسمت چهارم را به یاد ما می‌آورد.

بررسی بازی رزیدنت اویل ویلیج

دهکده توسط برخی از به یادماندنی‌ترین شخصیت‌هایی که تا به امروز در این مجموعه دیده‌ایم، قابل زندگی شده است؛ در حالی که همه نگاه‌ها به بانوی قد بلند این بازی یعنی لیدی دیمیترسکو / Lady Dimitrescu است، اما این یکی از چندین شخصیت اصلی در نسخه ویلیج است و دیگر شخصیت‌ها همچون عروس عروسکی ترسناک و یک یاغی فلز کار نیز در این مجموعه حضور دارند. هر یک از این شخصت‌ها به کپکام اجازه داده تا تا انواع مختلف ترس را مورد استفاده قرار دهد و اثبات کند که این بازی فقط مربوط به تسویه حساب شخصی ایتان نیست.

بررسی بازی رزیدنت اویل ویلیج

داستان بازی رزیدنت اویل ویلیج بزرگترین نکته مثبت آن است که از نسخه هفتم ادامه پیدا کرده و با شخصیت ایتان گره خورده است ولی در عین حال هر چیزی که در ذهن خود فکر می‌کنید از این بازی می‌دانید را تغییر می‌دهد.

ترس از تاریکی

رزیدنت اویل ویلیج رویکرد نسبتاً متفاوتی نسبت به ترس دارد و برعکس مجموعه‌های قبلی که دیده‌ایم، به جای اینکه با ترس و لرز به بیرون نگاه کنید، بیشتر به وحشت کلاسیک متمایل است؛ یعنی اینکه شما را با ایجاد فضایی پر سر و صدا به وحشت می‌اندازد. ما همچنین متوجه شدیم که فضای ترسناکی که در رزیدنت اویل و رزیدنت اویل 2 تجربه کردیم، در این بازی از دست داده‌ایم.

یکی از بزرگترین سکانس‌های نسخه ویلیج هیچگونه مبارزه‌ای ندارد و تنها به ترس محض از محیط وابسته است، زیرا ایتان قصد دارد معماهایی را – بدون سلاح – در خانه‌ای تاریک با نهرهای ثابت و صداهای غیرقابل شناسایی، حل کند. شما کاری خاصی نمی‌توانید بکنید و انتخابی هم ندارید، جز اینکه جلو بروید و همزمان ترس این را دارید که در گوشه و کنار کسی پنهان شده و برای آسیب رساندن به شما کمین کرده است.

بررسی بازی رزیدنت اویل ویلیج

با این حال، باید بگوییم با اینکه رزیدنت اویل یک تعادل بین ترس و اکشن ایجاده کرده اما واقعیت اینجاست که برعکس نسخه‌های قبلی رزیدنت اویل عنصر ترس و وحشت کمی کمرنگ شده و این بازی همچون نسخه‌های قبلی شما را به وحشت نمی‌اندازد.

اما یکی دیگر از جنبه‌های ویلیج که بسیار روی آن مانور داده شده، حل معماها است که گیمر باید آنها را حل کند. البته این موارد به صورت خطی دنبال می‌شود و دنباله‌های گوناگونی ندارد که شما را از چند جنبه تحت تاثیر قرار داده و بیشتر شما را درگیر مسائل پیرامونی کند.

بررسی بازی رزیدنت اویل ویلیج

ولی سیستم شکار جدید این امر را تا حدودی جبران می‌کند و شما را ترغیب می‌کند تا در دهکده و مناطق اطراف آن به دنبال حیوانات و انواع کمیاب آنها کاوش کنید و پرندگان، ماهی‌ها و دیگر جانداران را شکار نمایید. این موارد را می‌توانید در آشپزخانه دوک / Duke’s Kitchen با هم ترکیب یا مصرف کرده و خود را قوی‌تر بسازید و در واقع ارتقا پیدا کنید. در حالی که تلاش می‌کردیم تا حیوانات را پیدا کنیم، این یک ویژگی است که – در بعضی مواقع – احساس می‌شود پیچیده است و در سر جای خودش نیست. به عنوان مثال، یک لحظه در حال جنگیدن با یک گرگینه (Lycan) هستید و در لحظه دیگر سعی در گرفتن ماهی از یک برکه دارید. با این حال، همانطور که گفته شد، شکار کردن برای ارتقا دائمی و قوی‌تر شدن ایتان بسیار مفید است، اگرچه شکار کردن هم در برخی مواقع مصائب خود را دارد و اگر با حیوانی همچون گراز روبرو شوید به شما حمله می‌کند و شکارش کمی سخت است.

بررسی بازی رزیدنت اویل ویلیج

آشپزخانه یکی از چندین خدمتی است که دوک “تاجر کاریزماتیک” بازی رزیدنت اویل ویلیج ارائه می‌دهد. دوک یک نجات دهنده زندگی است و جانشین واضحی برای بازرگان Resident Evil 4 است؛ وی حتی به پیشنیان خود اشاره می‌کند. دوک به شما امکان می‌دهد طیف وسیعی از کالاها از جمله مهمات، بمب و سلاح‌های جدید و همچنین ارتقا سلاح‌های موجود را در ازای پرداختن ارزی با نام Lei انجام دهید. برای جمع کردن این ارز باید دشمنان را بکشید یا اینکه برخی موارد خود در بازی را به دوک بفروشید. همچنین گنجینه‌هایی نیز در بازی پنهان شده‌اند که با یافتن آنها و فروختن به دوک می‌توانید پول جمع آوری کنید که این سیستم هم یادآور بازی رزیدنت اویل 4 است.

بررسی بازی رزیدنت اویل ویلیج

خوبی دوک در رزیدنت اویل 8 یا همان ویلیج این است که در هنگامی که مهمات تمام کرده‌اید و گیر افتاده‌اید در دسترس شما خواهد بود و مشکلی که در نسخه‌های قبلی وجود داشت را برطرف کرده است. با این حال، شما به منابع مالی بی نهایت وصل نیستید و بهتر است که در خریدهای خود از دوک نهایت دقت را به خرج دهید.

گرگینه‌ها، جادوگران و زامبی‌ها

یکی از بزرگترین تغییراتی که Resident Evil Village نسبت به نسخه‌های قبلی ایجاد می‌کند، انواع دشمنانی است که بازیکنان باید در این بازی با آنها بجنگند. علاوه بر انواع گرگینه‌ها، ایتان همچنین با موجوداتی شبیه کلاغ، خون آشام‌ها، جانداران تحت تاثیر آزمایش‌های اشتباه و – البته – با زامبی‌ها روبرو خواهد شد. تنوع دشمنان یک دگرگونی بزرگ نسبت به Resident Evil 7 است و سبب ایجاد یک فضای کاملاً وحشتناک می‌شود و باید بگوییم که خوشحال هستیم این موجودات فضای بازی را رعب انگیرتر کرده‌اند.

بررسی بازی رزیدنت اویل ویلیج

ما با سطح دشواری استاندارد / Standard بازی کردیم و گزینه استاندارد سختی زیادی ندارد و همه دشمنان را تقریباً راحت شکست دادیم ولی خب برای کاربرانی که علاقه‌مند به چالش هستند، سطوح دشواری متفاوت وجود دارد. نوع نبردها و شلیک گلوله در آنها مشابه رزیدنت اویل 7 است؛ برای از بین بردن دشمنان به آنها شلیک کنید (در حالت ایده آل به سر) و در صورت نزدیک شدن آنها، از گارد استفاده کنید.

بررسی بازی رزیدنت اویل ویلیج

برای مبارزه با باس‌های بازی و به ویژه مینی باس‌های رزیدنت اویل ویلیج به انتخاب راهبرد بهتری نیاز است ولی در هر حال در چند دقیقه این نبردها را به پایان می‌رسانید و خبری از یک نبرد بزرگ و طولانی نیست. البته این بستگی دارد که شما، ایتان و سلاح‌هایش را تا چه اندازه‌ای ارتقا داده باشید؛ به عنوان نمونه قدرت آتش، ظرفیت مهمات و لود سریع‌تر مهمات سلاح‌ها از مواردی است که در نبردها بسیار کمک کننده خواهد بود.

بررسی بازی رزیدنت اویل ویلیج

با افزایش سلاح‌ها و مهمات شما باید مدیریت این موجودی و کالاها را نیز به خوبی انجام دهید و خوشبختانه نسخه ویلیج بهترین مدیریت موجودی که تا به امروز دیده‌ایم را داراست. با این سیستم می‌توانید کالاهای بیشتری را از دوک خریدار کرده و آنها روی هم قرار دهید. در واقع این همان سیستمی است که در رزیدنت اویل 4 موجود بود و حالا در اینجا هم وجود دارد.

چیزی که این مدیریت موجودی‌ها را ساده‌تر می‌کند این است که گنجینه‌ها و اقلام کلیدی در یک زبانه متفاوت قرار دارند و بدین ترتیب نیازی نیست که اسلحه‌ها، کیت‌های پزشکی، موارد اصلی و گنجینه‌ها را در یک بخش قرار دهید.

سخت افزاری

  • صدای سه بعدی در پلی استیشن 5 به وحشت انگیزتر شدن بازی می‌افزاید
  • بازی از HDR و رهگیری پرتو در پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس استفاده می‌کند
  • لود یکپارچه

ستاره واقعی رزیدنت اویل ویلیج، صوت رعب انگیز آن است که اگر در پلی استیشن 5 آن را اجرا کنید، صدای سه بعدی که این کنسول جدید سونی از آن پشتیبانی می‌کند، به هرچه ترسناک‌تر شدن آن می‌افزاید. این صدای سه بعدی موجب می‌شود که احساس کنید که در بازی حضور دارید و به همین خاطر حس ترس بیشتری بر شما چیره می‌شود. صداهای رعب انگیز دشمنان با فناوری صدای سه بعدی پلی استیشن 5 بسیار به شما نزدیک است و هر لحظه بیخ گوشتان وحشت را حس خواهید کرد.

تنها مشکلی که در استفاده از صوت سه بعدی پلی استیشن 5 داشتیم این بود که در وقتی که از صدای بلندگو تلویزیون به هدست سوئیچ می‌کنید، بازی این مورد را شناسایی نکرده و باید به صورت دستی تنظیمات را تغییر دهید.

بررسی بازی رزیدنت اویل ویلیج

در حالی که صوت سه بعدی به PS5 محدود می‌شود، هر دو کنسول PS5 و Xbox Series X از رهگیری پرتو و HDR استفاده می‌کنند و اگر تلویزیون پشتیبانی کننده از HDR داشته باشید، تصاویر خیره کننده‌ای را بدست خواهید آورد. البته ما دریافتیم که حتی اگر تلویزیون ساپورت کننده HDR هم در دسترس نباشد ولی HDR فعال باشد، تصاویر خروجی این بازی بسیار عالی و جذاب هستند. بنابراین کاربرانی که از تلویزیون فاقد HDR استفاده می‌کنند، نگرانی خاصی نخواهند داشت.

لود یکپارچه و سریع از مواردی است که با کنسول‌های نسل نهمی آن را بدست خواهید آورد. با انتقال بی وقفه و یکپارچه بین گیم پلی و کات اسکین‌ها (صحنه‌هایی از بازی که داستان در آن توضیح داده می‌شود) یک غوطه وری کامل در بازی را با رزیدنت اویل ویلیج تجربه خواهید کرد.

کارهای بیشتری برای انجام دادن

بازی برای اتمام خود بیشتر از 10 ساعت وقت شما را می‌گیرد که شاید زیاد به نظر نرسد و گیم پلی آن را کوتاه بدانید اما باید بگوییم که این میزان کافی به نظر می‌رسد و خود رزیدنت اویل ویلیج می‌داند که چه زمانی باید به طور طبیعی به اتمام برسد.

با این حال، پایان بازی درهای بیشتری را به روی شما باز می‌کند و شما را تشویق می‌کند که مجدداً بازی رو شروع کرده و به اتمام برسانید. در پایان اولین تروفی خود، چالش امتیازها را دریافت می‌کنید، دقیقاً مانند اویل 7؛ براساس چالش‌های تعیین شده‌ای که در اولین تروفی کامل کرده‌اید. این چالش امتیازگیری / Challenge Points به شما امکان می‌دهد سلاح‌های جدیدی بخرید که دویدن را برای شما آسان می‌کند. همچنین می‌توانید امتیاز جمع آوری کرده و آثار هنری و مجسمه‌ها را خریداری کنید.

بررسی بازی رزیدنت اویل ویلیج

حالت مزدوران یا The Mercenaries یک بخش اکشن در بازی‌های رزیدنت اویل است و اگر نسخه سوم این مجموعه یعنی Resident Evil 3: Nemesis را بازی کرده باشید، کاملا با آن آشنا هستید. این بخش نسبت به خط داستانی اصلی بازی روند پرسرعت‌تری را داراست و شما باید در زمان و مکانی مشخص با دشمنان بنجنگید و آنها را نابود سازید؛ هرچه بیشتر در اینجا پیش بروید، پاداش بیشتری دریافت می‌کنید.

همچنین یک بخش چند نفره آنلاین به نام Re: Verse در نسخه ویلیج وجود دارد که به صورت رایگان ارائه می‌شود و صد البته به دلایلی ارائه آن تا تابستان 2021 به تاخیر افتاده است؛ گفته می‌شود بین ماه‌های ژوئن و اوت منتشر خواهد گشت.

جمع بندی

Resident Evil Village ممکن است ایراداتی داشته باشد، اما هنوز هم یکی از بهترین بازی‌های مجموعه Resident Evil است که ما دوست داشتیم بازی کنیم. با این حال، اتمام زود هنگام آن را نپسندیدیم و علاقه‌مند بودیم تا غول‌های بازی (باس) چالش سخت‌تری برای ما ایجاد کنند. به هر شکل، باید کپکام را تحسین کرد که ژانر وحشت و اکشن را این بار بهتر در هم آمیخته و یک تعادل در آن ایجاد نموده است و ریسک این کار بزرگ را نیز به جان خریده است. کپکام توانسته در بازی ویلیج، نسخه چهارم و هفتم مجموعه رزیدنت اویل را با هم ترکیب کرده و با نوآوری‌ها در قالب نسخه هشتم به مخاطب ارائه بدهد. نسخه چهارم سطح اکشن بالاتری را تجربه می‌کند و در نسخه هفتم این خط داستانی بازی است که حرف اول را می‌زند و حالا ترکیب موفقی از این دو را در نسخه هشتم داریم. درست است که این ترکیب خیلی عالی انجام نشده و نواقصی هم وجود دارد اما ما می‌توانیم لقب بهترین نسخه رزیدنت اویل را به نسخه هشتم یعنی رزیدنت اویل ویلیج بدهیم.

*این بررسی با کمک وبسایت جهانی Techradar نگارش شده است.

مقالات مرتبط

بررسی گلکسی نوت 20 اولترا سامسونگ؛ نمایی از یک کالای بسیار لوکس

تحریریه ریویوتک

بررسی می 11i / می 11 ایکس پرو شیائومی؛ قاتل پرچمداران برازنده‌اش نیست!

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی سایبرپانک 2077؛ به یک افسانه تبدیل شوید

تحریریه ریویوتک

بررسی مک بوک پرو 13 مجهز به چیپ M1؛ قدرت بی انتها

تحریریه ریویوتک

بررسی آیفون 12 مینی؛ فلفل نبین چه ریزه!

تحریریه ریویوتک

بررسی نسخه پی سی بازی دث استرندینگ؛ جهان مرموز سم پورتر بریجز

تحریریه ریویوتک
اشتراک در
آگاهی از
guest
12 دیدگاه
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
نمایش تمامی دیدگاه‌ها
محمدامین

نسخه هفتمش رو بازی کردم. شب بازی میکردیم یارو یک دفعه با بیل میفتاد دنبالت خیلی ترسناک بود.

مهدی

من اولین بار سال 80 بازی کردم. یادم نیست کدوم قسمتش بود ولی احتمالا یک یا 2 بود. خیلی ترسناک بود. تازه کامپیوتر خریده بودم و اینو از ویدیو کلوپ محلمون گرفتم و یکم بازی کردم بد خیلی ترسیدم ادامه ندادم. اون موقع 10 سالم بود و طبیعی بود که خیلی بترسم.

کیومرث

انصافا قسمت هفتمش خیلی جذاب بود و من با خط داستانیش خیلی حال کردم. من همه قسمت هاشو بازی کردم و همه به اندازه کافی سرگرم کننده بودن.

salar

همه بازیهای ترسناک جدید تکراری هستن و چیز تازه و نو ندارن. یکدفعه یکی با قیافه عجیب و غریب بت حمله میکنه و تو باید بکشیش. همین. این سبک خیلی تکراری شده و برای اویل بدتره که 8 نسخه داره و چیز جدیدی هم برای عرضه نداره. جز اینکه گرافیکش را بهبود بدن. کلا دنیای بازیها تکراری شدن و هیچ نوآوری ندارن و انگیزه ای برای بازی در آدم به وجود نمیارن.

مسعود

بازی‌های رزیدنت اویل حرف ندارن به همه توصیه میکنم اگر دنبال بازی ترسناک هستید حتما اویل رو تجربه کنید. اگر بازی ترسناک دوست ندارید هم اویل رو یکبار تجربه کنید چون نیازه!!!!!!

احسان

واقعا باید به کپکام تبریک گفت. کار عالی رو انجام داده. من این بازی رو دارم اجراش میکنم. بازی فضای وحشتناکی داره و این فضا با صداهای دلگیر همراهه که حس وحشت رو خیلی بالا میبره. جدا از این، داستان بازی هم مثل نسخه هفتم خیلی عالی طراحی شده و به همه توصیه میکنم به هیچ وجه اینو از دست ندید.

سروش

من بعد از چهار روزی بازی مداوم بهتون میگم این قسمت از رزیدنت اویل رو به هیچ وجه از دست ندید. همه چیز عالیه و به شدت این بازی رو بهتون پیشنهاد میکنم.

میثم

این بازی مگه کرک شده که دارید اجراش میکنید؟ من هرجا گشتم هنوز کرکی نیومده.

سروش

کرک نیومده ولی میتونی اشتراک بخری و بازی کنی.

شایان 1370

اکانت آفلاین بگیر بهتره ارزونتر هم هستش. از سایت … میتونی اکانت آفلاین Resident Evil Village رو بگیری و بی دردسر بازی کنی.

Mfighter

یک ترکیب عالی از اکشن و وحشت. همه چیز سر جای خودش قرار داره و به نظر من نسبت به نسخه هفتم تکامل خوبی پیدا کرده و واقعا ارزش زیادی داره و نباید از دست دادش.

محمد

از نظر من خیلی ترسناک نیست و بیشتر اکشنش زیاده. من با نسخه هفتم بیشتر حال کردم تا این.