ریویوتک
بررسی بازی ویژه

بررسی بازی ریترنال؛ یک روگ لایک جذاب و چالش برانگیز

استودیو هاوس مارک / Housemarque بالاخره بازی جدیدش یعنی ریترنال / Returnal را وارد بازار ساخت و دارندگان پلی استیشن 5 می‌توانند به اجرای این بازی تیر اندازی سوم شخص بپردازند. به واقع بازی ریترنال در سبک روگ لایک دسته بندی می‌شود و در این چند وقتی که عرضه شده آماج حملات برخی کاربران نیز قرار گرفته و آنها از نبود سیستم ذخیره (سیو / Save) در جریان بازی و همچنین سختی زیاد آن انتقاد کرده‌اند. البته پاسخ استودیو هم این بوده که فعلاً همینی که هست! البته هاوس مارک با لحنی دوستانه و محبت آمیز پاسخ گیمرها را در توئیترش داده اما مفهومش همانی است که گفتیم.

بررسی بازی ریترنال

اینکه با سختی بازی چطور کنار می‌آیید، بحثی جداست اما این یک بازی واقعا جذاب است که سطح بالایی از غوطه‌وری را نصیب شما می‌کند. محیط بازی بسیار جذاب طراحی شده و هیچکس از استودیو هاوس مارک انتظار ساخت چنین بازی را نداشته اما این استودیو با ارائه این بازی توانسته خوش بدرخشد و خود را بسیار بالا بکشد. این بازی به طور ظرفیانه‌ای از قابلیت‌های پلی استیشن 5 همچون بازخورد لمسی کنترلر دوال سنس و محرک‌های تظبیقی آن و همچنین ویژگی صدای سه بعدی PS5 بهره می‌گیرد تا جذابیت خود را دوچندان کند.

مردن و شروعی دوباره

داستان بازی مربوط به یک دختر فضانورد به نام سلین / Selene است که به خاطر سقوط سفینه فضایی‌اش که هلیوس / Helios نام دارد، در سیاره‌ای بیگانه به نام آتروپوس / Atropos گرفتار شده است. در ابتدای کار سلین کشف می‌کند که مرگ در این سیاره تنها یک چرخه است که او را بدون توجه به کاری که انجام داده و تا چه حد پیش رفته است، به ابتدای کار باز می‌گرداند. سلین باید رمز و رازهای این سیاره را کشف کند و به دنبال سیگنال مرموزی که ارسال می‌شود، برود و آن را بیابد. سلین که مجهز به کت و شلواری با تکنولوژی پیشرفته است، تصمیم می‌گیرد تا در آتروپوس به نبرد بپردازد و چرخه را بشکند؛ این کار به او امکان می‌دهد از آنجا فرار کند.

بررسی بازی ریترنال

مردن و شروعی دوباره ساده نیست، زیرا هر بار که سلین می‌میرد، در چرخه بازگشت وی جهان تغییر می‌کند و این است که کار برای سلین سخت می‌شود. هر یک از شش زیست‌بوم (جهان) دارای محیط متفاوتی از جمله ویرانه‌های قدیمی جنگلی و دشت‌های بیابانی است و از ” اتاق‌هایی ” مانند دخمه‌ها تشکیل شده‌ است. کار آنجا سخت می‌شود که این اتاق‌ها هم تغییر می‌یابند و ممکن است در چرخه مرگ یکی از این اتاق‌ها را تجربه کرده باشید اما در تجربه بعدی هم اتاق‌ها و هم دشمنان آن اتاق‌ها نیز تغییر پیدا می‌کنند و این است که نمی‌دانید چه در انتظاراتان است و دشمنان کجای اتاق در کمین شما نشسته‌اند.

بررسی بازی ریترنال

البته مردن همیشه بد نیست، زیرا به گیمر این فرصت را می‌دهد که آنچه از دست داده به ویژه خط داستانی را بهتر متوجه شود و لذت بیشتری از اجرای بازی ببرد، اگرچه که گاهی اوقات چرخه مرگ می‌تواند گیمرها را عصبانی هم بکند. پس از گذشت تقریباً 20 ساعت از بازی، با اتاقی روبرو شدیم که قبلاً هرگز با آن روبرو نشده بودیم. در موارد دیگر، دیوارها و دروازه‌های تخریب پذیر را کشف کردیم، و رمز و رازهایی را که قبلا از دست داده بودیم، فهمیدیم. همچنین یک خانه قرن بیستمی را در یک اتاق کشف کردیم که در خرابه‌های یک اتاق قرار داشت و قابل دسترسی هم بود.

بررسی بازی ریترنال

این خانه قسمت اصلی داستان Returnal است. هر زمان که نور ایوان خانه روشن می‌شود، سلین می‌تواند وارد شود؛ این مسئله به او اجازه می‌دهد بخشی از داستان کلی بازی را کشف کند که ممکن است توضیح دهد چرا او در آتروپوس فرود آمده است و چرا یک شخصیت فضانورد مرموز او را تعقیب می‌کند. در کل شش توالی خانه وجود دارد، یکی برای تکمیل هر یک از شش زیست‌بوم (جهان) ریترنال. در حالی که این سکانس‌ها سورئال هستند و در ابتدا کمی گیج کننده می‌باشند، ولی هرچه بیشتر قفل‌های بازی را باز کنید، بیشتر در مورد ریترنال اطلاعات کسب می‌کنید و ترغیب می‌شوید این بازی را ادامه دهید.

جهنم گلوله

درست است که در ابتدا با یک سلاح ساده بازی را شروع می‌کنید، اما در ادامه می‌توانید پیشرفت کنید و سلاح‌های بهتر و قدرتمندتری را بدست بیاورید. خوشبختانه بعد از اینکه زیست بوم‌های جدید را باز می‌کنید، و حتی در زمانی که می‌میرد و مجبور می‌شوید دوباره از اول شروع کنید، با ارتقاء مهارت همراه خواهید بود و بنابراین نیاز نیست مهارت سلاح‌های خود را افزایش دهید.

بررسی بازی ریترنال

به عنوان مثال، هنگامی که ما در زیست بوم (Biome) سه جان باختیم و دوباره در محل سقوط فضاپیما شروع به کار کردیم، از میانبر زیست بوم استفاده کردیم تا مستقیم به زیست بوم سه برسیم، جایی که در ابتدا ارتقاء مهارت سلاح وجود داشت که به ما این امکان را داد بلافاصله از سلاح در سطح بالاتر استفاده کنیم؛ بنابراین ما مجبور نبودیم دوباره آن مهارت تسلیحاتی را ایجاد کنیم. با این حال، هنوز هم ارزش این را دارد که قبل از رسیدن به آنجا، هرگونه ارتقاء را انجام دهید.

بررسی بازی ریترنال

استودیو هاوس مارک تأیید کرده است که 10 اسلحه پایه، بیش از 90 ویژگی سلاح (هر کدام با سه سطح) و 10 نوع آتش انداز در Returnal وجود دارد. به طور کلی اسلحه‌های پایه دربرگیرنده تپانچه، تفنگ ساچمه‌ای، خمپاره‌انداز و تفنگ هجومی است. اما این سلاح‌های پایه ویژگی‌های مختلفی دارند که با انواع استایل‌های بازی و دشمنان متناسب است. به عنوان مثال، شما می‌توانید به دو اسلحه بلستر در بازی نگاهی بیندازید که یکی برای ریختن دریای از اسید رو دشمنان است و دیگری باعث انفجار می‌شود. با پیشرفت در بازی، ویژگی‌های جدید سلاح را باز می‌کنید و بعداً می توانید ویژگی‌های جدیدی اضافه کنید، همچنان که می‌توانید نسخه‌های بالاتر از اسلحه‌های موجودتان را نیز انتخاب کنید.

بررسی بازی ریترنال

ما در این بازی فهمیدیم که برای انتخاب یک سلاح متناسب، نیاز به آزمون و خطاهای بسیاری هست و البته این به نوع دشمنان شما هم مربوط می‌شود.

همانگونه که در بالا بدان اشاره داشتیم، ریترنال به شما این امکان را می‌دهد تا از ویژگی‌های کنترلر پلی استیشن 5 استفاده کنید. به عنوان نمونه در میدان نبرد می‌توانید کلید L2 رو تا نیمه فشار داده و نشانه گیری نمایید و با فشار کامل یک شلیک قوی را خواهید داشت که بازخورد حاصل از این شلیک قوی را بر روی دستان خود حس خواهید کرد. شایان ذکر است که در صورت تمایل می‌توانید این ویژگی را غیر فعال نمایید.

بررسی بازی ریترنال

هر بار که دچار مرگ می‌شوید و به چرخه بازگشت می‌روید، دشمنان خشن‌تر و مبارزات سخت‌تر می‌شوند. البته ما دریافتیم که وقتی چندین بار به چرخه بازگشت می‌روید و از نو باید شروع کنید، نبرد با دشمنان تکراری می‌شود (به خصوص وقتی چندین بار از یک زیست بوم عبور می‌کنید) ولی این مسئله در مورد غول‎های بازی (باس‌ها) صدق نمی‌کند.

تلاش‌های مخاطره‌آمیز

علاوه بر سلاح‌ها، اشیاء عمدتاً با شکل و شمایل باستانی در بازی وجود دارند که با شکستن و نابود کردن آنها، می‌توانید غنائمی را بدست بیاورید؛ همانند غنائمی که قدرت تخریب شما را افزایش یا سطح محافظت از شما را ارتقاء می‌دهند. با این حال، نکته منفی ماجرا اینجاست که متاسفانه هرچه را در طول بازی به سختی بدست آورده‌اید همچون این غنائم، بعد از مرگ از دست می‌دهید و باید از دوباره شروع کنید. به عنوان نمونه، وقتی یک غول بازی را از پای در آوردید، حس شگفت انگیزی را تجربه می‌کنید اما وقتی دچار مرگ می‌شوید، هرچه را از کشتن این باس بدست آوردید را از دست می‌دهید که مطمئنا حس خیلی بدی دارد. سازندگان بازی می‌توانستند کمی انعطاف را در اینجا به خرج دهند تا گیمر احساس ناامیدی عمیق نکند.

بررسی بازی ریترنال

با این حال، همانگونه که در بازی به جلو می‌روید و غول‌های بیشتر را شکست می‌دهید، سیستم ارتقاء دائمی‌تر در دسترس شما قرار می‌گیرد و بدین ترتیب هر زیست بوم را راحت‌تر می‌گذرانید. با این حال، تا زمانی که به آن درجه از پیشرفت نرسیده‌اید، باید با همین سیستم سخت بسازید و سعی کنید دچار مرگ نشوید.

بررسی بازی ریترنال

بعضاً در این اشیاء باستانی، اوبولیت / Obolite وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد به جای اینکه دنبال جمع آوری غنائم در بازی باشید، با خرج کردن این Obolite ارتقاء یابید. اوبولیت‌ها را با کشتن دشمنان و گاهی در ظروف یا مجسمه‌هایی با چشمان زرد درخشان می‌توانید برداشت کنید و از طریق آن خرید نمایید.

فقط یکبار دیگر برو

پیمایش در دنیای ریترنال بسیار ساده است و چیزی که می‌توانست بسیار سخت باشد، در این بازی آسان گشته است. نقشه موجود در ریترنال به شما کمک می‌کند تا تب‌های اتاق‌هایی که در آنها بوده‌اید را نگه دارید و همچنین نشان می‌دهد کدام یک از اتاق‌های پیش رو، مسیرهای فرعی هستند – احتمالاً حاوی غنائم می‌باشند – و دروازه‌های اصلی منتهی به هدف کدام هستند (با رنگ نارنجی روی نقشه برجسته شده‌اند). این یک ویژگی مفید است، به ویژه هنگامی که زیست بوم‌های بیشتری را باز می‌کنید، زیرا این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا به سرعت از طریق زیست بوم‌های که مانع رسیدن شما هدف بعدی‌تان هستند، دور شوید و با انتخاب راه میانبر، سفر خویش را راحت‌تر نمایید.

بررسی بازی ریترنال

با این حال، مشکلی که در بازی وجود دارد این است که به عنوان مثال شما در میانه زیست بوم 2 جان خود را از دست داده‌اید اما در چرخه مجدد که از محل سقوط فضاپیما شروع می‌شود، شما باید زیست بوم 1 را مجدداً بگذرانید و وارد زیست بوم 2 شوید. بنابراین دوباره رفتن خیلی آزار دهنده می‌شود. (انگار رفوزه شدی و دوباره باید یک پایه رو از نو بخونی!!!)

البته شاید فکر کنید که این برای تمام زیست بوم‌ها وجود دارد اما وقتی که شما در بازی پیشرفت کرده باشید و به مراحل بالاتری رسیده باشید و قفل زیست بوم‌های بیشتری را باز کرده باشید، کار برای شما آسان‌تر می‌شود.

بررسی بازی ریترنال

با این حال، این یک واقعیت است که چرخه مرگ و دوباره از نو شروع کردن (روز از نو، روزی از نو) شما را خشمگین می‌کند و اتاق‌ها و دشمنانی که تغییر می‌یابند، شما را خسته می‌کنند و شاید چندین بار از ادامه بازی دست بکشید ولی خب فقط یکبار دیگر برو!

یک تجربه واقعاً نسل بعدی

این بازی انحصاری پلی استیشن 5 است و اگرچه که کاربران پلی استیشن 4 هم علاقه دارند آن را اجرا کنند، ولی ما مطمئن هستیم ریترنال روی کنسول نسل هشتمی خیلی خوب کار نمی‌کند.

با توجه به اینکه گیم پلی بازی مبتنی بر چرخه مرگ و زندگی است، حافظه SSD پرسرعت پلی استیشن 5 سبب می‌شود که این چرخه بسیار سریع انجام بپذیرد و بنابراین شما را وادار می‌کند که سریع‌تر از آنچه فکر می‌کنید و بدون استراحت دوباره از اول شروع نمایید. این چرخه مطمئنا در پلی استیشن 4 زمان بسیار بیشتری را طلب می‌کند و بنابراین شاید بتوانید یک نفسی بکشید و دوباره ادامه دهید.

بررسی بازی ریترنال

بازخوردهای تطبیقی / Haptic Feedback کنترلر دوال سنس در ریترنال بسیار ظریف دنبال می‌شود و از این رو شما بسیار کمتر متوجه این بازخوردها خواهید شد، در حالی که تجربه بازی کردن شما را بهبود خواهد بخشید. همچنین اگر هدفون پشتیبانی کننده از پخش صدای سه بعدی پلی استیشن 5 را دارید، می‌توانید کاملا غرق در بازی شوید. صدای سه بعدی سبب می‌شود که محیط ریترنال واقعاً زنده شود؛ شما می‌توانید صدای لغزش موجودات جهان ریترنال را در پس‌زمینه، صدای غرش طوفان در دوردست و برخورد قطرات باران بر روی کلاهخود سلین را بشنوید.

جمع بندی

ریترنال یک بازی عالی برای گیمرهایی است که عاشق چالش هستند و تا کار را تمام نکنند، از میدان بیرون بیا نیستند. این یک واقعیت است که ریترنال سخت طراحی شده و ممکن است ساعت‌ها در بازی گیر بیفتید و در چالش چرخه مرگ و زندگی قرار بگیرید و این است که شاید خشمگین هم شوید و بخواهید بازی را رها کنید. سیستم این بازی ما را یاد بازی خاطره انگیز و بسیار محبوب IGI 1 نیز می‌اندازد که از سیستم Save بی بهره بود و اگر جایی از بین می‌رفتید باید از اول شروع می‌کردید اما در هر صورت، تمام کردن و عبور از مراحلش بسیار لذت بخش بود.

ریترنال یک بازی عالی از استودیویی است که به هیچ وجه فکرش را نمی‌کردیم بتواند یک بازی روگ لایک در این ابعاد را بسازد اما این بازی جدا از جذابیت بصری و گیم پلی بسیار عالی‌اش، با تمام ویژگی‌های جذاب کنسول نسل نهمی پلی استیشن 5 مطابقت دارد و این است که دوست داریم به همه دارندگان این کنسول توصیه کنیم تا این بازی جذاب را به هیچ وجه از دست ندهند. با این حال، مهم نیست چه تعداد از کاربران این بازی را می‌خرند و اجرا می‌کنند، مهم این است که ریترنال بدون شک با خط داستان عالی، گیم پلی منحصر به فرد و فرمول ویژه‌اش جزو مشاهیر ژانر روگ لایک قرار می‌گیرد.

ریترنال 69.99 دلار قیمت دارد و اگر با فرمول این بازی می‌توانید کنار بیایید، پیشنهاد می‌کنیم این بازی را خریداری نمایید.

*این بررسی با کمک وبسایت جهانی Techradar نگارش شده است.

مقالات مرتبط

بررسی بازی رزیدنت اویل ویلیج؛ جانشین شایسته رزیدنت اویل 7

تحریریه ریویوتک

بررسی مک بوک پرو 13 مجهز به چیپ M1؛ قدرت بی انتها

تحریریه ریویوتک

بررسی تلویزیون G1 OLED TV 2021 ال جی؛ گیمرها از خریدش شادمان خواهند شد!

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی سایبرپانک 2077؛ به یک افسانه تبدیل شوید

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی اوت رایدرز؛ یکی از بهترین‌های ژانر علمی تخیلی

تحریریه ریویوتک

بررسی آیفون 12 مینی؛ فلفل نبین چه ریزه!

تحریریه ریویوتک
اشتراک در
آگاهی از
guest
4 دیدگاه
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
نمایش تمامی دیدگاه‌ها
میثم

برا ps4 هم هست یا اینکه فقظ برا ps5؟

محمد

فقط ps5

شایان

نمیدونم چرا اصلا با این بازیهای فضایی حال نمیکنم. یه جوری هستن. حالمو بهم میزنن.

Mfighter

بین این و اوت رایدرز، ریترنال رو ترجیح میدم. با اینکه سخته و باید وقت زیادی بزاری، ولی گیم پلی خوب با گرافیک بسیار دقیق و عالی داره و نشون میده سازندگانش خیلی برای تولیدش زحمت کشیدن. اگه ps5 دارید از دستش ندید و از اینکه بازی دشوار دنبال میشه هم نترسید. تو همین دشواری هم کلی لذت هستش.