ریویوتک
بررسی بازی

بررسی بازی Biomutant؛ تنها یکبار ارزش بازی کردن دارد

شیوه‌ای که بشر برای استفاده از سیاره زمین و استخراج منابع آن به کار گرفته است، بدون تردید چیزی جزء نابودی را در پی ندارد. اما اگر دنیای پسا-آخرالزمانی به همان شکلی که در بایومیوتنت / Biomutant به تصویر کشیده شده است، رنگارنگ باشد، ممکن است همه چیز در نهایت آنقدرا هم بد نباشد. البته اگر جانوران غول پیکری که هر لحظه آماده نابودی ما هستند را فراموش کنیم و آنها را نادیده بگیریم!

دنیای Biomutant از دور بسیار قشنگ و زیباست و دوست داریم در آن کاوش کنیم و به دنبال ماجراجویی خود باشیم ولی خب آواز دهل از دور خوش است! با نگاهی عمیق‌تر می‌بینیم که در واقعیت، اوضاع به آن اندازه‌ای که به نظر می‌رسد، خوب نیست.

بررسی بازی Biomutant

همانطور که قبلاً گفته شد، Biomutant در دنیایی پس از آخرالزمان قرار دارد و بنابراین دیدن جانداران عجیب و غریب و عظیم الجثه در آن طبیعی است. این جانواران به خاطر فاجعه زیست محیطی که توسط شرکت تاکسنال / Toxanol corporation رخ داده، به وجود آمده‌اند، شرکتی که به خاطر منافع شخصی و کسب سود بیشتر، توجهی به محیط زیست و طبیعت نداشته و در یک کلام، کره زمین را به ورطه نابودی کشانده است. این آشفتگی اکولوژیکی جهان را به طور کلی متزلزل کرده است و به دلیل برخی از خطرات، تنها برخی از مناطق آن قابل سکونت هستند، در حالی که مناطق دیگر رها شده و اکنون ویران شده‌اند.

در این دنیای ویران شده است که داستان ابر قهرمان قصه ما آغاز می‌شود؛ قهرمان داستان ما، با یک حادثه وحشتناک، خانه‌اش ویران شده و خانواده اش از هم پاشیده است. وی برای گرفتن انتقام از لوپا-لوپین / Lupa-Lupin که باعث بدبختی زندگی‌اش شده‌اند، آماده شده ولی ناخواسته وارد مسیری می‌شود که هدفش نجات جهان و شکل دادن دوباره جامعه بشری است.

داستان این بازی جدید و خاص نیست و بسیاری از بازی‌ها هستند که دنیای پسا آخرالزمانی را به تصویر کشیده‌اند و بسیار هم موفق بوده‌اند اما شخصیت منحصر به فرد و طراحی حرفه‌ای آن باعث می‌شود کمی خود را از دیگر بازی‌های مشابه جدا کند و در دام تکرار و تقلید نیفتد. داستان این بازی البته کمی مشکل‌زا است، زیرا شخصیت‌های این بازی پیشرفت خاصی را تجربه نمی‌کنند اما رویکرد منحصر به فرد داستان سرایی این بازی سبب می‌شود این نقیصه تا حدودی جبران گردد.

بررسی بازی Biomutant

درست مثل داستان، حتی گیم پلی Biomutant نیز بسیار عجیب و غریب است. ذاتاً چیز بدی وجود ندارد اما ممکن است برخی گیمرها از آن کمتر خوششان بیایند و بازی را ترک بگویند، همچنان که ممکن است برخی شیفته شدید آن شوند.

شخصیت اصلی این بازی قابلیت سفارشی سازی بالایی دارد و می‌توانید آن را به دلخواه خود در آورید. سفارشی سازی شخصیت، گزینه‌های زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد و به گیمر اجازه می‌دهد نژاد شخصیت را انتخاب کنند. هر شخصیت در ادامه کار قابلیت ارتقاء گسترده و آزادانه را داراست و می‌توان آن را به هر سلاحی تجهیز کرد، از هر توانایی استفاده کرد و هرگونه مهارت را یاد گرفت. گیمرهایی که در بازی‌های نقش آفرینی تبحر دارند، کار آسانی خواهند داشت، زیرا می‌دانند باید شخصیتی را خلق کنند که در تمام طول بازی کارایی داشته و مناسب باشد. خلق یک کاراکتر خوب، کار شما را برای پیش برد و اتمام بهتر بازی، آسان‌تر خواهد کرد.

هنگامی که قهرمان خود را خلق کردید، به یک منطقه خطی پرتاب می‌شوید که حرکت و اصول مبارزه را به شما آموزش می‌دهد. اینجاست که بزرگترین مسئله بازی آشکار می‌شود: سیستم مبارزاتی بازی دقیقاً خوب نیست. سیستم نبرد اکشن Biomutant با آنچه در RPG های اخیر جهان باز مانند Assassin’s Creed Valhalla و The Witcher 3: Wild Hunt مشاهده می‌شود، خیلی متفاوت نیست. نبرد با دشمنان بسیار آشناست و از حمله به دشمنان و دفع حملات آنها و همچنین فرار از آنها هنگامی که تعدادشان زیاد می‌شود، همگی برای ما تکراری هستند و نوآوری خاصی را در اینجا مشاهده نمی‌کنیم.

البته نبود نوآوری مسئله حادی نیست و مشکل اصلی کندی شخصیت بازی و حرکات دوربین بازی است که کار را برای شما سخت می‌کند و دید مناسبی از اطراف ندارید و مجبور هستید مدام جهت نمایش بازی (دوربین) را تغییر دهید تا متوجه شوید که در اطراف‌تان دقیقاً چه خبر است. سیستم هدف گیری خودکار آنقدر بد است که در بعضی مواقع، با توانایی‌های Wung-Fu به یک دشمن که در دوردست قرار دارد، حمله می‌کنید اما نتیجه این حمله برای شما هیچ است. بدتر از آن، دشمنانی هستند که خارج از منطقه دیداری شما قرار دارند و از گوشه و کنار به یکباره به شما حمله می‌کنند (نمی‌فهمید از کجا خوردید!).

بررسی بازی Biomutant

این یک واقعیت نارحت کننده است که سیستم مبارزاتی این بازی به اندازه آنچه در تریلرهای قبل از عرضه منتشر شدند، خوب نیست. البته این مسئله زمانی ناراحت کننده‌تر می‌شود که می‌بینیم Biomutant دارای تنوع مناسب دشمنان و برخی مکانیک‌های خوب است. سلاح‌های مختلفی در این بازی وجود دارد و ویژگی‌های متفاوتی را نیز فعال می‌کنند. از جمله حملات ویژه Wung-Fu که باید نوار آن شارژ شود و سپس با فعال کردن آن به شخصیت اجازه می‌دهد وارد حالت خاصی شود که قادر به از بین بردن برخی حملات به ویژه از نوع قدرتمند برای مدت زمان محدود است.

همراه با حملات Wung-Fu، بازیکنان همچنین می‌توانند چهار توانایی مختلف را بین Bio-Powers و Psi-Powers تجربه کنند. نوع اول آسیب‌های سطحی را به دشمنان تحمیل می‌کند، در حالی که نوع دوم صدمات بنیادین و سنگین را بر دشمنان وارد می‌سازد. توانایی‌هایی که نیاز به استفاده از KI دارند، به اندازه کافی متنوع بوده و برخی از آنها به خوبی با هم مچ می‌شوند، اگرچه سیستم هدف گیری نامناسب، هدف گیری صحیح آنها را گاهی دشوار می‌کند.

خوشبختانه بعد از گذر از مرحله خطی بازی، شما می‌توانید در دنیای جذاب این بازی به صورت آزادانه کاوش کنید و باید بگوییم نسبت به خط داستانی و گیم پلی وضعیت بهتری را برای گیمر ایجاد می‌کند. با اینکه نقشه بزرگ بازی از ابتدا باز است اما کاوش در این نقشه بزرگ به راحتی میسر نیست، زیرا دسترسی به برخی از مناطق تنها پس از دستیابی به وسایل نقلیه مناسب امکان پذیر است، در حالی که سایر مناطق نیاز به تهیه لباس حفاظتی مناسب دارند تا گیمر آسیب نبیند.

همانگونه که در بالا بدان اشاره داشتیم، برای کاوش آزاد در بازی، ابتدا باید مرحله داستانی بازی را بگذرانید تا قفل کاوش آزاد را باز نمایید اما از ابتدای بازی چیزهای زیادی برای تجربه وجود دارد: بیوم‌های مختلف همه عالی به نظر می‌رسند و در آنها مکان‌های مختلفی مانند پناهگاه‌ها، شهرهای ویران شده، غارها و غیره وجود دارد که برای جمع آوری غنائم و تکمیل بخشی از معمّاهای داستان بازی آنها را تجربه خواهید کرد، بنابراین خط داستانی تا حدودی کاوش در بازی را برای شما فراهم می‌کند، اگرچه که این یک تجربه کامل و همه جانبه نیست.

بررسی بازی Biomutant

سیستم جمع آوری غنائم موجود در Biomutant نیز بسیار خوب طراحی شده و منجر به امکان سفارشی سازی بیشتر می‌شود. همه لوازمی که در این بازی یافت می‌شوند، از جمله سلاح و لباس، می‌توانند با تنی چند از اقلام مختلف سفارشی شوند که سطح قدرت و توانایی آن‌ها را تغییر داده و ویژگی‌های اساسی و غیره را به آنها اضافه کنند. این موارد بسیار مهم است، زیرا دشمنان در این بازی حتی در شرایط عادی بسیار قوی هستند و سفارشی سازی و افزایش قدرت تجهیزات شما بسیار تعیین کننده خواهد بود.

همانگونه که گفتیم، خط داستانی بازی سبب می‌شود کاوش محدودی را در بازی انجام دهید و تمام نقشه بزرگ این بازی را در اختیار نداشته باشید. تکمیل داستان بازی حدود 15 ساعت زمان می‌برد و با انجام ماموریت‌های مختلف می‌توانید بخشی از جهان این بازی را تجربه کنید. در حالی که تمرکز اصلی بخش داستانی بر نابود کردن چهار جهانخوار است که ریشه‌های زندگی در این جهان را از بین می‌برند، بازیکنان توانایی شرکت در جنگ‌های قبیله‌ای را هم خواهند داشت. این قبایل همه ایده خاص خود را در مورد چگونگی جلوگیری از نابودی جهان دارند و بازیکنان می‌توانند با هر یک از آنها متحد شوند و در نتیجه صف بندی اخلاقی آنها تغییر کند.

سیستم اخلاقی در Biomutant عمیق نیست اما بر سرنوشت بازی تا حدودی تاثیرگذار است؛ همسویی اخلاقی و قبیله‌ای که می‌خواهید با آن متحد شوید، بر نتیجه داستان تأثیر می‌گذارد و بنابراین ارزش دارد چندین بار آن را تجربه کنید تا گیم پلی کوتاه بازی را برای خود طولانی‌تر نمایید. اگرچه داستان اصلی کمی کوتاه است، اما استودیو Experiment 101 با ایجاد تمایز بین هر ماموریت، داستان را جذاب‌تر کرده است. تمام مبارزاتی که با جهانخواران انجام می‌دهید، یادآور مبارزه با باغول‌ها (باس‌ها) در سری بازی‌های Zelda است که در آن مجبور می‌شوید ابتدا نقاط ضعف این جانوران عظیم‌الجثه را پیدا کنید تا بتوانید آنها را شکست دهید.

متأسفانه، ماموریت‌های جانبی متنوع نیستند. در حالی که آنها اطلاعات بیشتری در مورد داستان و شخصیت‌ها ارائه می‌دهند، اما اینها عمدتاً جستجو برای حل مسائل و حل معما هستند. آن‌ها همچنین به جمع آوری برخی غنایم خوب کمک می‌کنند، بنابراین، علی‌رغم فقدان تنوع، انگیزه‌هایی برای گذر از آنها وجود دارد.

گرافیک بازی Biomutant فوق العاده است و دنیای بازی حتی در تنظیم گرافیکی پایین نیز بسیار زیبا به نظر می‌رسد. بازی بسیار خوب طراحی شده و دارای چندین بافت زیبا و جلوه‌های نورپردازی گوناگون است که باعث می‌شود هر بیوم با رنگ‌های مختلف ظاهر شود. شخصیت‌ها نیز کاملاً عالی طراحی شده‌اند و به نظر می‌رسد با یک انیمیشن طرف هستید. نسخه PC بازی نیز به طرز باورنکردنی بهینه سازی شده است: بازی در زولوشن 1440 پیکسلی و نرخ فریم 60 فریم در ثانیه با سیستم کامپیوتری مجهز به پردازنده i7-3770 اینتل، پردازنده گرافیکی GTX 980 Ti انویدیا و 16 گیگابایت رم مشکلی برای اجرا نداشت. همچنین با سیستم مدرن‌تری که مجهز به پردازنده مرکزی i7-10700 اینتل، پردازنده گرافیکی RTX 3070 انویدیا و 16 گیگابایت رم است، بازی را در رزولوشن 4K و نرخ فریم 60 فریم در ثانیه اجرا کردیم که اینجا هم مشکلی نبود. با این حال، قسمت خوب ماجرا اینجاست که مشخصات سیستم شما چندان اهمیت ندارد، زیرا گزینه‌های گرافیکی فراوان موجود در این بازی به شما امکان می‌دهد رزولوشن را تغییر دهید تا بازی با نرخ فریم مورد نظر شما به درستی اجرا شود.

بررسی بازی Biomutant

در نهایت باید بگوییم که Biomutant بازی است که نمی‌توانیم بگوییم از آن خوشمان نیامد اما خیلی هم دوستش نداشتیم و به نظر ما بازی جز جلوه‌های گرافیکی و جهان بزرگ، چیزی ندارد که شما را محو خود کند. گیم پلی و خط داستانی و همچنین سیستم مبارزاتی کمی شما را از بازی دلزده می‌کند اما در هر حال، تجربه آن بد نخواهد بود.

جمع بندی

Biomutant یک بازی نقش آفرین در دنیای آزاد است که از جّو جذاب و برخی مکانیک‌های RPG قوی برخوردار است ولی متاسفانه به دلیل فرمول جهان باز و سیستم مبارزاتی کند آن نمی‌توان به عنوان یک بازی برجسته و سزاورا ستایش از آن یاد کرد. با اینکه بازی دارای برخی نوآوری‌های و ایده‌های جذاب است اما این ایده‌ها و نوآوری‌ها در حدی نیستند که بازی بایومیوتنت را بهتر از دیگر بازی‌های جهان باز و RPG نشان دهند و بنابراین باید بگوییم که بازی مذکور تجربه‌ای است فراموش شدنی نه به یاد ماندنی.

*این بررسی با کمک وبسایت جهانی Wccftech نگارش شده است.

مقالات مرتبط

بررسی بازی Stronghold Warlords؛ جنگ سالاران در خدمت شما هستند

تحریریه ریویوتک

بررسی نسخه پی سی بازی دث استرندینگ؛ جهان مرموز سم پورتر بریجز

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی Maid of Sker؛ تجربه‌ای نه چندان جدید در ژانر ترسناک

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی هیتمن 3؛ آدمکش کچل و کد دار تو دل برو تر شده است!

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی مدیوم؛ ماو به دنبال شماست!

تحریریه ریویوتک

بررسی بازی پادشاهان صلیبی 3؛ جایگزینی شایسته برای پادشاهان صلیبی 2

تحریریه ریویوتک
اشتراک در
آگاهی از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد داخلی
نمایش تمامی دیدگاه‌ها
Hamed

نمیدونم چرا اینو دیدیم یکدفعه یاد بازی کراش باندیکوت افتادم؟؟؟